Série Romantické útěky od Julie Caplinové si za poslední roky získala řadu čtenářů i posluchačů. A není se čemu divit. Nabízí přesně to, co od podobného žánru očekáváme – sympatické hrdiny, romantickou zápletku, krásné prostředí a několik hodin příjemného odpočinku. Penzion v Portugalsku v tomto směru není výjimkou.
Příběh Rebeccy, která po nepříjemném zklamání odjíždí pracovat do rodinného penzionu na portugalském pobřeží, přináší vše, co je pro tuto sérii typické. Nechybí okouzlující prostředí, slunce, moře ani charismatický muž, který hlavní hrdince postupně obrátí život vzhůru nohama. Pokud už máte sérii načtenou nebo naposlouchanou, pravděpodobně vás vývoj děje příliš nepřekvapí. Ani tentokrát se autorka neodchyluje od osvědčeného schématu romantických útěků.
Přiznám se, že právě předvídatelnost je pro mě asi největší slabinou celé série. Vztah hlavních hrdinů se opět rozvíjí podle známého scénáře – oba k sobě něco cítí, ale z různých důvodů sami sebe přesvědčují, proč jejich vztah nemůže fungovat. Až postupně zjistí, že jejich obavy byly možná zbytečné. Nejde o nic překvapivého, ale zároveň je to přesně ten typ příběhu, který si člověk pouští ve chvíli, kdy nechce řešit složité zápletky ani dramatické zvraty.
A právě v tom podle mě spočívá kouzlo této audioknihy. Není to titul, který by vás šokoval originálním dějem nebo nečekanými odhaleními. Je to příjemná společnice na cestu autem, při domácích pracích nebo při odpočinku. Posluchač přesně ví, co dostane, a pokud má rád romantické příběhy s krásnou kulisou zahraničních destinací, nebude zklamaný.

Velkou zásluhu na příjemném poslechu má také interpretka Veronika Lazorčáková, která je se sérií už neodmyslitelně spojená. Její projev je klidný, přirozený a dobře se poslouchá. Ano, ve srovnání s některými výraznějšími interprety může působit o něco klidněji, ale právě na její hlas jsem si během celé série zvykla natolik, že si dnes jen těžko dokážu představit, že by jednotlivé díly načítal někdo jiný. K atmosféře Romantických útěků jednoduše patří.
Interpretace je srozumitelná, dialogy se dobře poslouchají a emoce působí přirozeně. Hlas interpretky nijak neruší a umožňuje posluchači snadno se ponořit do příběhu, což je u odpočinkové romantiky přesně to, co od audioknihy očekávám.
Začátek něčeho krásného: Příběh, který pohladí, ale hlubší stopu nezanechá
Někdy člověk sáhne po knize proto, že hledá silný příběh plný zvratů, jindy zase potřebuje…
Adam Dolník: Svět elitního vyjednavače
Audiokniha Svět elitního vyjednavače představuje mimořádně silné svědectví o světě, který většina z nás zná pouze z…
Rok kobylek: Návrat Terryho Hayese
Audiokniha Rok kobylek představuje dlouho očekávaný návrat Terryho Hayese, autora kultovního thrilleru Já, poutník. Tentokrát přináší příběh…
Silnou stránkou zůstává také samotné prostředí. Portugalské pobřeží, rodinný penzion, moře i pohodová atmosféra vytvářejí kulisu, ve které se poslouchá opravdu příjemně. Právě schopnost přenést posluchače na jiná místa je podle mě jedním z důvodů, proč jsou Romantické útěky tak oblíbené.
Penzion v Portugalsku pro mě nepředstavuje nejlepší díl série ani audioknihu, která by ve mně vyvolala velké emoce. Přesto jsem si poslech užila přesně tak, jak jsem očekávala. Dostala jsem příjemný, nenáročný romantický příběh, který se dobře poslouchal a na několik hodin mě přenesl do slunného Portugalska.
Pokud máte sérii Julie Caplinové rádi, určitě vás nezklame ani tento díl. A pokud hledáte lehkou romantickou audioknihu, u které si odpočinete a nemusíte přemýšlet nad složitými zápletkami, je Penzion v Portugalsku velmi příjemnou volbou.
Za poskytnutí této audioknihy děkuji Audiotéce 🙂
Hodnocení:
















