Hodná holka: Psychothriller jak má být

Když jsem sáhla po psychologickém thrilleru Hodná holka od Michelle Dunne, byla jsem zvědavá, co nového může tento žánr nabídnout. Přiznám se, že anotace slibovala hodně – sériový vrah, nenápadná žena v kavárně, detektiv s osobní minulostí a irské město plné tajemství. Ale to, co jsem dostala, mě překvapilo svou intenzitou, hloubkou i nečekanou empatií, kterou ve mně kniha vzbudila.

Grace Murphy je žena, která by v běžném životě snadno zapadla. Pracuje v kavárně v Corku, stará se o svou mladší sestru Amber a snaží se žít nenápadně. Její život je na první pohled obyčejný, možná až nudný – ale právě v téhle obyčejnosti je ukrytá temnota, která postupně vyplouvá na povrch. Michelle Dunne dokáže mistrně pracovat s kontrastem mezi poklidným každodenním životem a temnými stíny minulosti, které Grace pronásledují.

Grace není typická hrdinka thrilleru. Není to žena, která by vzbuzovala pozornost, nemá žádné výjimečné schopnosti ani charismatickou osobnost. Právě naopak – její síla tkví v tichém vzdoru, v odhodlání přežít a chránit svou sestru za každou cenu. Už od prvních stránek je jasné, že Grace má za sebou něco, co ji hluboce poznamenalo. Autorka postupně odhaluje střípky její minulosti a čtenář si skládá mozaiku, která je mnohem temnější, než by se na první pohled zdálo.

Jedním z nejsilnějších motivů knihy je trauma z dětství, které formuje nejen Grace, ale i její sestru Amber. Dunne se nebojí jít do hloubky a ukázat, jak hluboké jizvy mohou v člověku zanechat roky týrání, zneužívání a zanedbávání. Vztah mezi sestrami je vykreslen velmi citlivě – Grace je pro Amber matkou, ochránkyní i jedinou jistotou v životě. Jejich pouto je silné, ale zároveň křehké, poznamenané neustálým strachem a pocitem viny.

Autorka se nesnaží šokovat samoúčelným násilím. Naopak, scény z minulosti jsou podány s citem, bez zbytečného naturalismu, ale přesto působí mrazivě. Čtenář si uvědomuje, jak snadno může být dítě zlomeno a jak těžké je najít cestu zpět ke světlu. Grace i Amber jsou oběti, ale každá se se svým traumatem vyrovnává jinak – Grace volí ticho a uzavřenost, Amber se snaží žít „normální“ život, i když to znamená popírat vlastní bolest.

Důležitou postavou příběhu je detektiv Hughes. Není to jen vyšetřovatel, ale také muž, jehož život byl s Grace a Amber kdysi úzce spojen. Jeho vztah k sestrám je plný empatie, ale i bezmoci – ví, čím si prošly, a snaží se je chránit, i když to znamená překračovat hranice své profese. Hughes je velmi lidský, chybující, ale odhodlaný najít pravdu, i když je bolestivá.

Vyšetřování série zmizení mužů v Corku je pro něj osobní záležitostí. Postupně odhaluje, že oběti mají společné rysy s někým z minulosti Grace Murphy, a začíná tušit, že klíč k vyřešení případu leží právě v její temné historii. Dunne zde skvěle propojuje detektivní linii s psychologickou – čtenář je neustále napjatý, jak se jednotlivé nitky příběhu propojí.

Jedním z největších přínosů knihy je její schopnost nutit čtenáře přehodnocovat vlastní morální postoje. Grace je obětí i pachatelkou, žena, která přežila peklo, ale zároveň se dopouští činů, které jsou za hranou zákona i morálky. Můžeme ji soudit? Máme právo ji odsoudit za to, co udělala, když známe její minulost? Dunne klade tyto otázky velmi nenápadně, ale o to silněji rezonují.

Kniha není klasickým „whodunnitem“, kde pátráme po vrahovi. Tady je od začátku jasné, kdo je pachatelem – otázkou je spíš „proč“ a „jak“. Právě tento posun od tradiční detektivky k psychologickému dramatu dělá z Hodné holky výjimečný zážitek. Čtenář je vtažen do vnitřního světa hlavní hrdinky, sleduje její myšlenky, pocity i vnitřní boje. Je to syrové, emotivní a místy až bolestně upřímné.

Michelle Dunne píše velmi čtivě a s citem pro detail. Atmosféra irského Corku je vykreslená autenticky – šedé ulice, deštivé počasí, kavárna, kde se schází lidé s vlastními tajemstvími. Dialogy působí přirozeně, postavy nejsou černobílé, mají své chyby i slabosti. Tempo knihy je výborně vyvážené – nechybí napětí, ale zároveň je dostatek prostoru pro psychologii postav a jejich vývoj.

Zápletka je zajímavá a vyústění mě opravdu překvapilo. Dunne dokáže udržet čtenáře v nejistotě až do posledních stránek. I když je děj místy předvídatelný, autorka umí překvapit a nabídnout nové pohledy na známé motivy.

Hodná holka je pro mě velmi silný psychologický thriller, který se nebojí jít do hloubky a ukázat, jaké následky má trauma na lidskou psychiku. Nejvíc mě zasáhla právě ambivalence hlavní hrdinky – Grace není ani zcela dobrá, ani zlá, je to člověk, který bojuje s vlastními démony a snaží se přežít v nehostinném světě.

Pokud hledáte thriller, který je víc než jen honbou za vrahem, pokud vás zajímají příběhy o přežití, odpuštění a morálních dilematech, Hodná holka by vám rozhodně neměla uniknout. Připravte se na intenzivní čtení, které vás donutí přemýšlet o tom, kde leží hranice mezi obětí a viníkem.

Hodnocení:

Budete-li si chtít přečíst tuto skvělou knihu, můžete k jejímu nákupu využít internetový obchod Knihy Dobrovský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *