Kouzlo: taková neromantická romantika

Protože celé Česko sedí doma v karanténě… a protože jsem v poslední době četla mnoho ne úplně úsměvných příběhů podle skutečné události…. a protože zprávy, které nám média předkládají nejsou příliš povzbudivé, dostala jsem chuť přečíst si něco oddechového, pozitivního, romantického a nenáročného. A tak jsem sáhla na Daniellu Steelovou a její knihu Kouzlo.

V příběhu se objevuje několik různých hlavních postav, které se vzájemně znají. Hlavní roli tady má Jean-Philippe a jeho žena Valerie. Tento pár má spokojené manželství. Oba mají příjemné povolání, finančně nestrádají a Bůh jim nadělil tři děti. Prostě krásná rodinka. Ale toto manželství si projde krizí, když Jean-Philippe dostane velmi lukrativní pracovní nabídku. Pokud nabídku přijme, bude se muset přestěhovat ze své milované Paříže do Pekingu. To se samozřejmě nelíbí jeho ženě, protože ona nechce opustit Francii a už vůbec ne práci, kterou má ráda a která ji naplňuje.

Další hrdinkou je matka tří dospělých dětí – Chantal. Ta však své děti vychovávala sama, protože jejich otec zemřel, ještě když byly malé. Děti však vychovávala k naprosté samostatnosti. V dospělosti se jí rozutekly do světa a ona je vídá velmi zřídka. Stýská se ji. Děti však nejsou pouze samostatné, ale také i sobecké směrem ke své mamince. Chantal se seznámí s Xavierem, který je o mnoho let mladší. Přijmou Xaviera její děti? A má vtah s o tolik mladším mužem vůbec perspektivu?

A posledními hrdiny jsou Benedetta a její záletný manžel Gregorio. Ten je proslulý svými nevěrami. Který muž by také odolal krásným modelkám, které se kolem něj točí od rána do večera? Benedetta jeho nevěry celkem trpělivě snášela až do doby, kdy Gregorio pozná Aňu, která s ním otěhotní. Celá situace se tak zvrtne a zkomplikuje. Odpustí Benedetta svému muži? Podaří se Gregoriovi získat její důvěru zpět?

Není to první kniha, kterou jsem od Danielle Steel četla, ale je to první kniha, která mne neuspokojila. Je to poprvé, co mi přišel příběh velmi suchý. Nevím, jestli je to tím, že D. S. chrlí jednu knihou za druhou, ale přišlo mi to prostě takové…. ušité rychlou jehlou.

Přestože všechny tyto postavy vybízí k velmi hezkému a romantickému příběhu, něco mi v této knize chybělo. Zpočátku mi přišla kniha poněkud vleklá. Když se to už trošku rozjelo, měla jsem pocit, že se v knize stále dokola řeší totéž. Je to z toho důvodu, že se všichni hrdinové znali. To znamená, že když se něco stalo např. mezi Jeanem-Philippem a Valerií, vše jste si s nimi prožili 2x. Poprvé když se to stalo, podruhé když to všechno bylo zopakováno v rozhovoru mezi Jeanem-Philippem a jeho kamarádkou Chantal. Přišlo mi to jako „nahánění počtu stran navíc“. Mnohdy mi dialogy mezi přáteli přišly spíše zbytečné než konstruktivní s ohledem na děj příběhu.

Celkově se domnívám, že se z příběhu dalo „vytřískat“ více. Dříve napsané knihy od Danielle Steelové byly pěkné. Četlo se to dobře, děj měl spád a příběhy byly promyšlené. I Kouzlo se četlo pěkně – to ano. Je to jednoduše napsaná kniha, která sedne nejspíše každému, ale čekala bych propracovanější děj. Zkrátka mi v tom něco chybělo.

Od Danielle Steelové jsem četla již více knih, ale tahle nepatří mezi to nejlepší, co spisovatelka napsala. Myslím, že v jejím portfoliu příběhů by se našly určitě lepší knihy.

Hodnocení:

2 komentáře

  1. Danielle Steel a Rosamundu Pilchner ma rada moje mama, a ja sama rada obcas sleduju i filmy, ale knizky jsem cetla jen nejake starsi, ale vzdy byli moc dobre ?

    • Já taky občas sleduji v televizi filmy od R. Pilcherové a D. Steel 🙂 A Steelovou i ráda čtu – je to taková oddechovka. Někdy potřebuji vyloženě u knih nemyslet a být „bezmozková“ 😀 😀 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *