Elizino tajemství: pro přežití člověk udělá VŠECHNO

Elizino tajemství – kniha o krásné mladé ženě, která si sebevědomě jde za svým. O ženě, která si velmi dobře uvědomuje svou krásu a neváhá ji ukázat na obdiv ostatním lidem – zejména mužům. O ženě, která se živí se svým přítelem drobnými podvody. Díky svému životnímu stylu si může dovolit krásné šaty, kvalitní hotely a spokojený život.

Vlivem osudu se však Eliza dostává do koncentračního tábora Osvětim. A tam se začíná odvíjet zcela jiný životní příběh. Příběh o životě a smrti. O snaze přežít a udělat vše pro přežití. O přátelství a o starostlivosti. Příběh o vlastní síle a o vůli přežít.

Eliza se v koncentračním táboře seznámí s krásnou Magdalenou. Díky své bystrosti rychle pochopí, že bude-li Magdaleně nablízko, její šance na přežití v této hrůze jsou o chlup vyšší. Magdalena má díky své kráse na své straně dozorkyni, která tu a tam přimhouří oči. Dozorkyně se totiž do Magdaleny zamiluje. Přesto se však musí obě ženy potýkat s hrůzami, které se v osvětimském táboře dějí.

Magdalena je oproti Elize čistá duše. Zatímco Eliza se s Magdalenou přátelí více méně opět z jisté vypočítavosti, Magdalena se s Elizou baví, protože její jemná duše potřebuje někoho, kdo tady pro ni bude. Kdo jí bude oporou. A tak obě ženy přežívají den po dni v hrůzném prostředí. Obě jsou svědky nelidského zacházení a obě mají stále za zády Smrt, která jen čeká, až je svou kosou setne.

Když dostane Eliza příležitost jít do osvětimského nevěstince za příslib kvalitnějšího jídla a méně vyčerpávající práce, neváhá ani vteřinu. Přesvědčuje k tomu i Magdalenu, která nakonec souhlasí. Zatímco Eliza je již zkušenou ženou, Magdalena ještě žádného muže nikdy neměla. To vše způsobí, že to Magdalena psychicky nezvládne a onemocní.

Jak se bude dál život těchto mladých žen vyvíjet, to vám už napsat nemůžu. To bych prozradila příliš. Nesmím však opomenout ještě jednu důležitou postavu v příběhu. Jedná se o Annu. Anna je sedmdesátiletá žena, matka důstojníka, který pracoval v Osvětimi. Tomu právě teď hrozí soud. Poprosil svou matku, aby našla Elizu. A tak se Anna vydává do Izraele, kde se setkává s dcerou Elizy. Dostávají se ji do rukou rukopisy Elizy a dozvídá se tak celou pravdu o svém synovi a o jeho skutcích.

Rozhodnete-li se číst tuto knihu, očekávejte čtivý příběh plný všeho, co může život v Osvětimi nabídnout. Občas je krutost popsána velmi detailně. Budete to vy, kdo leží na dřevěných přičnách, kdo bude vysíleně ležet v blátě, kdo bude čekat na kulku do hlavy nebo mrskat nohama ve vzduchu s oprátkou kolem krku.

Charakter hlavní postavy poznáte díky kvalitnímu popisu autora velmi dobře. Já osobně jsem si však k Elize žádný blízký vztah nevybudovala. Na můj vkus byla Eliza tvrdou ženou. Možná ta tvrdost způsobila, že přežila peklo na zemi. Možná měla jen štěstí – to si musíte rozhodnout sami.

Prvních pár kapitol nás seznámí s Annou a s Eliziným životem před nastoupením do vlaku směřujícího do Osvětimi. Pak se začíná odehrávat příběh, který nás provede Eliziným pobytem v Osvětimi.

Musím uznat, že několik posledních kapitol se mi četlo již těžce. Občas jsem se v textu ztrácela, musela jsem některé pasáže číst vícekrát. To mi trošičku pokazilo dojem z knihy. Možná to byla má nepozornost, možná to bylo stylem. A jen kvůli tomuto nedávám knize nejvyšší možné hodnocení.

Přesto však Elizino tajemství hodnotím velmi pozitivně a myslím, že lidé, kteří mají rádi knihy s tímto námětem, se do knihy můžou s chutí pustit. Kniha odkrývá na rozdíl od jiných knih právě osvětimské nevěstince. To je téma, o které zatím žádná kniha nikdy nepojednávala.

A ještě musím zmínit, že kniha byla napsána na základě skutečných událostí. Už proto knihu doporučuji. To jsou příběhy, které nikdy nesmí být zapomenuty.

Děkuji Databázi knih a společnosti Albatros Media za zaslání recenzního výtisku.

Hodnocení:

3 komentáře

    • Elizino tajemství byla celkem fajn kniha. 🙂 Jen si vzpomínám, že jsem se v jedné pasáži ke konci nějak ztratila a moc jsem ji nepochopila. Ale jinak to bylo dobré 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *