Já, Poutník: Fenomenálně geniální

O knize Já, Poutník jsem hodně slyšela. Většina lidí tuto knihu hodnotí velmi pozitivně, najde se však pár čtenářů, kterým se kniha z různých důvodů nelíbila. Nedalo mi to a musela jsem si ji přečíst taky, abych si mohla vytvořit vlastní názor.

Autorem knihy Já, Poutník je Terry Hayes a když se mi kniha dostala ruky, zůstala jsem nehybně na ni civět. Tak hrubou knihu jsem snad ještě nikdy nečetla! Opravdu nikdy. Až mě to vyděsilo, na druhou stranu, pomyslela jsem si, je velká šance, že v tolika stránkách se bude snad ukrývat dobře promyšlený příběh. A taky že ano! A jak!

Terrymu Hayesovi se podařilo do 755 stran ukrýt něco tak dokonale propracovaného, že jsem při čtení nestačila zírat. Minimálně nad tím, když jsem si uvědomila, kolik času musel autor věnovat rešerším, aby mohl napsat něco takového.

Sdílet s vámi byť je část děje zde v této recenzi, je takřka nemožné, protože děj je tak pestrý a bohatý! Jediné, co mohu říci, že se v příběhu podíváte do všech koutů světa. Poznáte, jak „snadné“ je vyrobit biologickou zbraň, jak se žilo v Saudské Arábii nebo třeba získáte přehled, jak „jednoduše“ vyjmout někomu oko z očního důlku. Ocitnete se ve Francii, v oválné pracovně, v Německu nebo třeba i v tureckém Bodrumu. V knize je toho tolik, že je dost dobře možné, že to snad nebudete ani všechno stíhat!

Terry Hayes nám umožňuje poznat Poutníka. Nejlepší tajný agent snad všech dob, před kterým by se nejspíše poklonil i samotný 007. A stejně tak poznáte Seracéna – nejhledanějšího teroristu, který se rozhodne zničit USA. Ale pozor… poznáte je velice důkladně. Pochopíte, proč se Seracén k tomuto činu odhodlá, pochopíte, jak dlouhá cesta je jednoho člověka k cíli. Kolik odvahy, trpělivosti a vědomosti musíte mít, abyste byli nejlepšími. A to jak nejlepšími agenty, tak i nejlepšími teroristy. A když se tito dva nejlepší setkají…….

Ve čtyřech částech knihy a 188 kapitolách se dostanete do hlavy oběma hlavním hrdinům a budete je obdivovat. Ano, i toho záporáka budete obdivovat, protože – jak může být sakra někdo tak geniální?!

A samotný Poutník? Jak může být někdo tak dokonale vytrvalý? A chytrý? A může vůbec opravdu existovat takový zabiják s tak dobrým srdcem?

V knize najdeme pár rozporů, při kterých se trošku usmějete, ale v globálu si čtení budete užívat. Popis osob i prostředí považuji za dokonalé – koneckonců od téměř 800 stránkové knihy by snad nikdo nic jiného ani nečekal.

Nesmím zapomenout na tempo knihy. To bylo…. brilantní. Hluhých míst jsem si moc nevšímala. I přes tu neuvěřitelnou složitost a velké množství postav děj do sebe úžasně zapadal a vše se odkrývalo hezky pozvolna. Terry nás skutečně uměl vtáhnout do děje.

Musím také napsat, že jsem část knihy poslouchala jako audioknihu. Martin Stránský je vypravěčský kouzelník! Jeho přednes byl naprosto dokonalý a jeho hra s hlasem obdivuhodná!

Ať už si vezmete do rukou knihu, e-book nebo do uší sluchátka s hlasem Martina Stránského, Já, Poutník vás pohltí.

Přemýšlím, co knize vytknout. Napadá mne snad lehký proamerikanismus a pak možná ta délka. I když to bylo brilantně zpracované, dobře čitelné, vše do sebe zapadalo, odjakživa mne takovéto tlusté knihy odrazovaly. I když byl děj poutavý, tak jsem občas měla dojem, že se snad nikdy nedostanu na konec. Ale dostala jsem se a užila jsem si to. Knihu hodnotím tedy velmi pozitivně a určitě ji můžu doporučit všem, kdo mají rádi opravdu dobře propracované thrillery, agenty, konspirace, tajné organizace a terorismus. Stejně tak mohu knihu doporučit těm, kdo mají rádi nahlédnutí do jiných kultur.

Děkuji moc za zaslání recenzního výtisku společnosti Euromedia Group a Databázi knih. Bylo to skvělé!

Hodnocení:

Máte-li chuť si tuhle knihu přečíst, můžete k jejímu nákupu využít třeba internetové knihkupectví Knihy Dobrovský.

2 komentáře

    • Děkuji za pochvalu. Já jsem ji taky částečně poslouchala jako audioknihu. Vlastně skoro celou druhou půlku jsem poslouchala… bylo to super 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *