Gejša: Barvitý vhled do japonské kultury

Pokud se vám taky líbí japonská kultura a jejich zvyky, pak je Gejša skvělou knihou pro vás. Kniha totiž mimo nahlédnutí do života gejš poukazuje také na jejich způsob myšlení a jejich tradice.

Kniha Gejša od Arthura Goldena nepatří mezi novinky na trhu, ale rozhodně stojí za přečtení. Vždyť kdo by neznal také film Gejša, který byl natočen právě podle této knihy. Film je poměrně dobře zpracovaný, ale kniha je ještě o něco více detailnější. Arthur Golden knihu vydal v roce 1997 a stále je velmi oblíbená, protože poukazuje právě na tajemství gejš, které jsou pro západní kulturu zcela neznámé a nepochopené. Každý ví, jak gejša vypadá, ale co všechno se skrývá za jejím životem? Tato knížka vám odhalí život, pravidla i rituály jedné z nejznámějších a nejúspěšnějších gejš, které kdy v Japonsku byly.

Přiběh se odehrává několik let před 2. světovou válkou. V malé vesničce Joroido se narodila do chudé rybářské rodiny holčička jménem Čijo. Čijo byla o 6 let mladší než její sestra Saku. Otec dvou sester byl již starší muž a maminka pár let po narození Čijo velmi vážně onemocněla. Čijo byla veselá a hravá holčička a po své mamince zdědila velmi zvláštní barvu očí, které vždy upoutávaly pozornost.

Jednoho dne šla malá Čijo do města, kde nešťastně upadla a zranila se. V tu chvíli potká pana Tanaku, který ji nechá ošetřit lékařem a kvůli panu Tanakovi se její život změní. Ten představí malou Čijo a její sestru ženě, která provozuje okiji – místo, kde žijí gejši. Slovo dá slovo a tatínek prodává obě své dcery a ty odjíždí do Kjóta.

Zatímco okouzlující Čijo se dostala do okije v proslulé čtvrti gejš, kde pracuje jako služka, její sestra byla prodána také do Kjóta, ale do čtvrti nevěstinců.

Po krátké době byla malá Čijo zapsána do školy pro gejši, kde se začala učit všemu, co gejši potřebují znát. Naučila se hrát na hudební nástroje, tančit, zpívat a samozřejmě čajovému obřadu.

Jednou se však Čijo rozhodne se svou sestrou utéct. Zatímco sestře se útěk podaří, malá Čijo spadne ze střechy, zlomí si ruku a majitelka okije ji přestane hradit školu. Z Čijo se stane obyčejná služka bez šance stát se gejšou. Až do doby, kdy se setká s nejznámější gejšou Mamehou, která jí nabídne pomoc.

A právě zde se začíná psát ten pravý příběh gejši, kdy se z malého děvčátka stává dospívající slečna. Slečna, jež si začne uvědomovat svou krásu, svou sílu, své ženství. Slečna, kterou obdivují muži a kteří jsou schopni za první noc s ní zaplatit v té době hříšné peníze, ale která v srdci nosí milovaného muže, kterého nemůže mít.

Poté však vypukne 2. světová válka a poměry se v celém světě změní. Včetně Japonska. Okije v Gionu se zavřou a všechny gejši musí přestat vykonávat svou práci. Jak si poradila malá Čijo – v té době již známá Sajuri – vám v tuto chvíli prozrazovat nebudu. 🙂

Příběh knihy Gejša je opravdu pěkný pro svou „exotičnost“. Způsob, jakým je kniha napsána je velmi barvitý. Dialogy v knize poukazují na japonskou mentalitu té doby. Jejich uctivost je obdivuhodná.

Kniha určitě stojí za přečtení. Hodnotím ji velice kladně. Myslím, že pan Golden odvedl opravdu kus obdivuhodné práce. Kniha je napsána s citem. Slova plynou a vy čtete a čtete a cítíte se příjemně.

Hodnocení

6 komentářů

  1. Tuto knihu mám připravenou ke čtení ,mám ráda film,ten mě uchvátil.Chci zjistit zda je dobrá i kniha.Celkově se mi líbí prostředí Japonska.

    • Mě právě tato kniha okouzlila právě tím japonským prostředím… a vůbec ten příběh…. když jsem ho četla, pořád jsem viděla v očích tu herečku z filmu 🙂 Bylo to hezké…. má to atmosféru 🙂

  2. Knihu jsem přečetla na základě toho, že jsem viděla film. Převážně je kniha vždy lepší, detailnější, v tomto případě mě osobně to přišlo stejné, jak kniha,tak i film.
    Kniha detailně popisuje život Gejši, japonské kultury a jejich zvyky. Ráda si jí zase někdy přečtu.

  3. Tenhle příběh mám moc ráda jako knihu i film, který už jsem viděla několikrát. Nebyla to jednoduchá doba.

    • Knihu i film zbožňuji…. Tahle kniha ani film nezklame… to můžu vidět a číst pořád dokola…. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *