Strach: panečku, to byla jízda!

Tentokrát začnu jednoznačně: Budete-li mít chuť na pořádnou dávku napětí, zvratů, hrůzných činů a situací, které v reálu opravdu nechcete zažít, ale v tom knižním světě je vyhledáváte, pak je tento brilantní thriller Strach z pera francouzského autora Francka Thillieze to pravé pro vás! Věřte mi, že nudit se nebudete. Protože čtení této knihy – to je prostě jedna velká jízda. Musím uznat, že už dlouho, opravdu dlouho (a nebo možná snad nikdy dříve) jsem nečetla něco tak pohlcujícího, děsivého a brutálního. Jedním slovem musím k této knize napsat: WOW!

Kniha Strach je pátým dílem knižní série Komisař Sharko. Jelikož jsem nečetla předchozí díly, nevím přesně, co tomuto dílu předcházelo. Při čtení jsem pochopila, že si postavy hrdinů v předchozích dílech prošly jakýmsi neveselým vývojem. Co přesně se stalo vím pouze náznakově z toho, co jsem pochopila při čtení Strachu. Nicméně i přesto musím říct, že mi handicap z nepřečtených předchozích dílů nijak čtení nekomplikoval, protože jsem se plně soustředila jen a pouze na tento případ. Vzhledem k tomu, jak propracovaný příběh byl, vím téměř jistě, že se k předchozím dílům budu chtít v budoucnosti věnovat. Z toho všeho vyplývá, že pokud máte rádi ve všem jasno, začněte klidně prvním dílem – určitě vám to pomůže prohloubit vztah k hrdinům. Pokud si však brousíte zuby pouze na tento díl, nemějte obavy z toho, že budete v ději nějak výrazně tápat. Mě se kniha líbila i bez předchozích dílů a užila jsem si ji plnými doušky.

Pokusím se jen náznakově přiblížit děj. Mladé četnici Camille se začínají zdávat děsivé noční můry. Neví proč. Ale ví, že tyto sny pochází někde z hloubky jí samotné. Domnívá se, že za tím může být její transplantované srdce. Věda tomu říká buněčná paměť. Co když má srdce od nějaké ženy, která předtím trpěla? Snaží se vypátrat svého dárce. A aby toho neměla málo, dozvídá se od lékaře, že její tělo odmítá transplantované srdce. Camille však nechce trávit zbytek života čekáním na nové srdce, které ani nemusí získat s ohledem na její výjimečnou krevní skupinu, a i přes riziko náhlého úmrtí pokračuje ve svém pátrání po dárci, díky kterému mohla zatím žít.

Franck Sharko, policejní kriminální vyšetřovatel, začíná vyšetřovat děsivý případ nalezení pološílené ženy, která déle než rok žila v podzemí v naprosté tmě. Tuto ženu někdo mučil a týral.

Cesty Francka a Camille se nakonec setkají a oba spolu s kolegy Francka jsou na stopě opravdu temné a velmi dobře organizované skupině, která páchá taková zvěrstva, která si snad neumíte ani představit. Spisovatel odkrývá ty nejtemnější způsoby, jakým může člověk člověku ublížit. I po smrti.

Vyšetřování se z velké části odehrává ve Francii, ale stopy vedou i mimo evropský kontinent. V ději se tedy přesuneme i do tohoto vzdáleného a poměrně divokého kouta světa.

Mimo skvěle promyšlený příběh a jeho děj, musím vyzdvihnout také tempo knihy. Ani jednou jedinkrát jsem tam nenarazila na hluché místo. Kniha si své tempo udržela až do konce.

Všechny hlavní postavy byly vykresleny dobře. Je pravdou, že kdybych si přečetla předchozí díly, asi bych je poznala lépe, ale jak jsem napsala výše – nijak mi tento handicap nevadil. Místa, skutečnosti, události – vše bylo popsáno velmi barvitě moc hezky. Tak hezky, až jsem tu a tam odkládala knihu, abych svou fantazii na chviličku zase uklidnila, protože jsem si vše velmi živě představovala.

Je tady jediná věc, která mi maličko, ale opravdu jen maličko, kazila dojem z četby. A sice jména. Celou dobu se mi ta jména pletla a já kromě těch nejdůležitějších postav trošku tápala kdo je kdo. Nemyslím si však, že by to byla chyba autora – to spíše můj mozek ta jména nějak nepobral. Takže to autorovi nedávám vůbec za vinu.

Strach je kniha, která vás skutečně pohltí. Budete chtít vědět více a více, budete chtít přijít celé záležitosti na kloub. Budete se děsit vraha. Budete v šoku z jeho činů. Je to napínavý thriller, na který opravdu dlouho nezapomenete.

Jestli bych knihu doporučila?! Rozhodně ano! Jste-li thrilleroví maniaci, pak tato kniha rozhodně nesmí chybět ve vaší knihovničce! Tohle byla opravdu pořádná jízda! A takových knih není nikdy dost.

Za recenzní výtisk z celého svého srdce děkuji Databázi knih a společnosti Albatros Media.

Hodnocení:

Budete-li mít touhu tuto skvělou knihu vlastnit, můžete ji najít na stránkách knihkupectví Knihy Dobrovský a nebo na stránkách Martinus.

4 komentáře

  1. Děkuji za recenzi 🙂 tuhle knihu bych si hrozně ráda přečetla a moc se těším až na ni přijde řada ? miluju thrillery 🙂

    • Děkuji za komentář. Co vám budu povídat – tohle byla opravdu skvělá kniha. Doposud tento thriller asi nic nepřekonalo. Jsem zvědavá na předchozí díly autora 🙂 Tohle bylo opravdu skvělé počtení. Takže rozhodně můžu knihu doporučit 🙂

  2. Dobrý den. Tímhle komentářem bych se chtěla zařadit do soutěže. A tuhle knihu si nejspíš pripisu na seznam knih, které si nutně potřebuji přečíst! Dle Vaší recenze zní opravdu skvěle a také bych si ji chtěla přečíst z toho důvodu, že se mi už dlouho nestalo, abych narazila na nějakou hodně slušnou detektivku u které by mi běhal mráz po zádech ?

    • Za mně je toto jedna z těch nejlepších knih, které jsem kdy četla. A teď čtu Čtvrtou opici a ta knize Strach šlape na paty. Taky velmi zajímavá kniha… 🙂 Skvělý thriller 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *