V přímém ohrožení: když se fikce mísí s realitou – skvělá volba

Tak tohle bylo moc příjemné počtení. Vždyť taky co jiného než příjemné počtení můžeme od tohoto autora čekat, že? Ken McClure je už čtenářům znám poměrně dlouhou dobu a jeho hlavní postava Steven Dunbar ze stejnojmenné knižní série je idolem všech, kdo mají rádi chytré a milé hrdiny. A to nejen v Česku! Ken McClure je uznávaným spisovatelem po celém světě! A taky je to lékař a vědec – to vše je dokonalá kombinace pro skvělé příběhy právě z lékařského prostředí.

Kniha V přímém ohrožení nás tentokrát zavede nejen do Londýna, ale také do Afriky. Steven Dunbar, agent a vyšetřovatel Vědeckolékařského inspektorátu, začíná vyšetřovat dvě podivná úmrtí, která spolu při prvním pohledu nijak nesouvisí. Jenomže je tady jedna věc, která je přesto spojuje – způsob zavraždění. Steven tedy začíná tyto vraždy vyšetřovat a zjistí, že stejných vražd bylo spácháno více – a to v různých koutech světa. Vždy se jednalo o vědce či lékaře a vždy zemřeli stejně. Rozjíždí vyšetřování na plné obrátky a do celé záležitosti se připlétají nejen Američané, ale i britská MI6 a řada dalších významných světových organizací. Vše nasvědčuje tomu, že v tom má prsty také WHO. A aby toho Steven neměl málo, když mu bývalý příslušník KGB usiluje o život, musí ještě řešit svou milovanou přítelkyni, která se rozhodla odcestovat jako dobrovolník do Konga, kde vypukla epidemie eboly. Steven ji samozřejmě ve všem podporuje, ale dělá si o ni starosti. A čím více přichází na kloub vraždám, tím větší má o Tally strach.

Nemůžu vám samozřejmě napsat hlavní zápletku této knihy, protože bych vás ochudila o moc hezký zážitek. Co vám však můžu napsat je to, že se kniha četla jedna báseň. Oči plynuly po písmenkách a příběh se vám ladně dostával pod kůži. Hezky pomaloučku, polehoučku si vás autor dokázal získat na vlastní stranu.

Hlavní postavy byly opravdu velmi sympatické. Měly k sobě krásně blízko a k tomu se vzájemně nijak neomezovaly. Prostě dva dospělí a milující lidé plní lásky a respektu. Jejich vztah byl moc hezký. Co mne na knize bavilo nejvíce bylo to samotné prostředí. To, jak Steven přicházel věcem na kloub. Jak jeho mozkové závity dokázaly krásně pospojovat fakta a my tak máme krásnou příležitost pomalu přicházet věci na kloub.

Protože miluji cestování, tak jsem velmi ocenila i to, že se děj částečně odehrává v Africe. Mám ráda nové prostředí a Kongo je krásná, i když velmi chudá země. Líbilo se mi nahlédnout alespoň částečně do této kultury.

Velmi příjemné na samotném příběhu bylo i to, že i když se jedná o fiktivní zápletku, byla zasazena do skutečnosti. Kongo skutečně bojovalo několikrát s epidemiemi eboly. A informace, které o tomto tématu v knize získáváme, jsou reálné.

Co se tempa knihy týče, nečekejte nic extrémního. Není to thriller, je to příjemná detektivka, která si své tempo s sebou nese od samotného začátku do konce. Ale nudit se rozhodně nebudete. To ani omylem. V příběhu se pořád něco děje. Ale vše je popsáno tak mile, tak nenásilně. A i když tam lidé umírají, není to nepříjemně popsané jako třeba v jiných, velmi detailních knihách.

Tím, že je autor sám vědec a lékař dodává knize na uvěřitelnosti. Dokonce bych i uvěřila, že i samotná zápletka se může klidně stát – co by ne? Opravdu nám pan spisovatel podával všechno velmi pěkně.

Postavy, jak jsem napsala výše, byly sympatické a to díky dialogům, které mezi sebou Tally a Steven vedly. Díky tomu jste pochopili velmi dobře jejich charaktery. Autora však musím pochválit nejen pro jeho popis osob a děje samotného, ale především za jeho znalosti, které dávaly příběhu šťávu.

Kapitoly v knize byly poměrně krátké, tak to dávalo člověku pocit, že čte poměrně rychle. Ale i kdyby tam ty kapitoly nebyly – četlo se to tak dobře, že byste si na ně ani nevzpomněli.

Přemýšlela jsem, co bych knize mohla vytknout, ale na nic jsem nepřišla. Možná snad jen, že děj byl trošku předvídatelný, ale to mi nijak nevadilo, protože jsem hltala myšlenkové pochody Stevena a vše si s ním dávala hezky dohromady.

Pro mne tohle byla příjemně strávená chvíle s oddychovou detektivkou. A jestli bych knihu doporučila?! Samozřejmě ano! Všem, kdo mají rádi detektivky, kdo má rád vědu, kdo se chce při čtení taky něco dozvědět a prostě se jednoduše pobavit. Tahle kniha vás určitě nezklame.

Ráda bych z celého srdce poděkovala Databázi knih a společnosti Alpress za poskytnutí recenzního výtisku.

Hodnocení:

Pokud vás zaujal příběh z lékařského prostředí, můžete si jej zakoupit v internetovém obchodě Knihy Dobrovský nebo v knihkupectví Martinus. 🙂

2 komentáře

  1. Moc mě zajímají knihy(i filmy)z lékařského prostředí,kdysi u mě vyhrávál autor Robin Cook, ostatně ho mám pořád v hledáčku, takže bych si ráda přečetla podobnou od jiného autora… Já mám široký,, záběr,, co se týče knižního žánru, pokud mě zaujme ?

    • Já jsem byla touto knihou velmi mile překvapená. 🙂 Bylo to příjemné detektivní počtení, jen co je pravda. Takže knihu můžu jen a jen doporučit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *