Pátá oběť : I druhý díl se vyvedl

Opičí vrah je zpět! Není to tak dávno, kdy se Sam Porter snažil ze všech sil chytit Opičího vraha, který se mstil podvodníkům na jejich dětech tím, že je unášel, věznil, odřezával jim části těla a pak vraždil. Sam Porter byl už tak blízko, aby opičáka dostal! Chybělo tak málo! A přesto se opičákovi podařilo pláchnout. Sam Porter se však nevzdává! On ho dostane stůj co stůj! Přece tuhle bestii nenechá běhat po světě. Nemůže to vzdát!

Pátá oběť je druhým dílem knižní série Sam Porter, která přímo navazuje na díl první – Čtvrtou opici. Čtvrtá opice se četla naprosto skvěle a já vám můžu první díl jen a jen doporučit. Byla to prostě jízda!

Ve druhém díle byl Sam Porter spolu se svým týmem přivolán k mrtvé dívce, kterou nalezli náhodní kolemjdoucí v zamrzlém rybníce. Pitva prokázala, že byla tato dívka několikrát utopená. Celý tým nemůže uvěřit, že někdo dívku utopil, oživil a pak znova utopil. A celé tohle utrpení musela prožívat několikrát. A aby toho nebylo málo, po krátké době je nalezena další dívka. Samův tým rozjíždí pátrání. Nic nenasvědčuje tomu, že by s těmito vraždami měl něco společného Opičí vrah. Ale přesto se stane něco, co tyto případy s opičákem spojuje. Jen nikdo nechápe, jak to spolu souvisí. A proč opičák změnil způsob zabíjení? To přece sérioví vrazi nedělají!

Sam Porter je z případu utonulých dívek odvolán a případ Opičího vraha je předán FBI. Jenomže pro Sama se stal tento případ velmi osobním, a tak rozjíždí pátrání na vlastní pěst. Jde po stopách Opičího vraha a snaží se k němu dostat. A nebo je to všechno opačně a Opičí vrah chce, aby se k němu Sam dostal? Kdo tady drží otěže? Jaká pravidla má tato hra?!

Z předchozího dílu už známe všechny hlavní postavy, ale pokud jste Čtvrtou opici nečetli (rozhodně doporučuji přečíst před tímto dílem nejen proto, že na sebe příběh navazuje, ale hlavně proto, že je to opravdu velmi, velmi povedená kniha), tak se s nimi celkem dobře seznámíte i v tomto díle. Co se postav týče, tak Pátá oběť jich má o mnoho více než Čtvrtá opice. To mi při čtení způsobilo trošku zmatek ve jménech a takový celkový pocit chaosu. Čtvrtá opice mi přišla jednodušší a díky ne příliš velkému počtu osob také jasnější. Pátá oběť je velmi rozvětvená. Samův tým už známe dobře z prvního dílu, ale tady nás ještě autor obohatil týmem FBI, rodinnými příslušníky obětí a lidmi z minulosti opičáka. Zkrátka a dobře na můj vkus už jich tam bylo až přespříliš. To je možná jediná negativní věc, kterou jsem u čtení pociťovala.

Co u J.D. Barkera oceňuji je to, jak nám předkládá kapitoly. Každá kapitola se dívá na příběh z pohledu jiného vyšetřovatele či vraha, takže tak získáváme pocit, že jsme pořád v centru dění. Díky tomu nám neunikne žádný detail. Víme přesně, co která postava dělá a jak se případ vyvíjí. Tohle musím opravdu pochválit.

Přestože se mi zdá děj tohoto dílu už docela překombinovaný, musím přesto napsat, že se to četlo skvěle. Autor si dává skutečně záležet na tom, aby byl děj zajímavý. A to rozhodně byl. Možná místy trošku předvídatelný, ale to nic nemění na tom, že je to skvělý příběh.

Tempo měla kniha po celou dobu stejně svižné. V tomto směru nemůžu knize vytknout vůbec nic.

Musím všechny upozornit na to, že kniha má otevřený konec, takže jakmile dočtete poslední větu, budete mít potřebu sáhnout hned po třetím díle. Protože už budete chtít vědět, jak to všechno dopadne.

Budu-li srovnávat první a druhý díl této série, musím uznat, že první díl mne oslovil o něco více. Přesto si myslím, že autor vysoko nasazenou laťku dodržel a i tento díl je velmi čtivý, precizní, zajímavý, napínavý a prostě skvělý! Určitě se do něj pusťte, máte-li chuť na skvělý thriller. Ale doporučuji vám to vzít hezky od prvního dílu, přestože se podstatné události z prvního dílu zmiňují i v Páté oběti.

Oba díly považuji za fenomenální kousky, které za to rozhodně stojí. Takže jestli si přečíst Pátou oběť?! No že váháte! Směle do toho!

Hodnocení:

Budete-li si chtít tento skvělý thriller přečíst taky, můžete k jeho nákupu využít internetové knihkupectví Knihy Dobrovský nebo třeba taky Martinus.

2 komentáře

    • Děkuji moc za pochvalu 🙂
      Ano, ano, teď je už i třetí díl a já ho už mám taky přečtený. Brzy tady přibude na něj recenze. Tahle knižní série je celá moc hezká. Opravdu skvělé knihy – až mi bylo líto, že je konec 🙂 fakt doporučuji. A pokud si přečteš knihy, dej vědět jak se ti to líbilo. Jsem zvědavá 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *