Jestli to řekneš… : Když krutost nezná mezí…

Michell Knotek alias Shelly – krásná žena s rusými vlasy. Na první pohled laskavá a vstřícná. Jo Shelly, ta ví, jak zmanipulovat lidi kolem sebe tak, aby dělali, co jim řekne. Shelly totiž není ani zdaleka tou laskavou ženou, jak se může na onen první pohled zdát. Ve skutečnosti je bezcitná, manipulativní, perverzní a sadistická sériová vražedkyně.

Jestli to řekneš… z pera Gregga Olsena je kniha napsaná dle skutečné události a poukazuje na život tří dcer Michell Knotek, které byly systematicky a bezcitně týrané. Stejně tak byly skvědky toho, jak jejich matka utýrala k smrti další dvě osoby a zabila jejich bratrance.

Příběh poukazuje na děsivost choré mysli a snadnou zamanipulovatelsnost lidí, jež se staly obětí Shelly. Je to krutý, hrůzný a pravdivý příběh, při kterém budete nevěřícně kroutit hlavou nad zaslepeností okolí, na mlčenlivostí obětí a nad krutostí Shelly. Je to příběh, který se vám vryje pod kůži. Je to děsivě fascinující, když máte příležitost nahlédnout do rodiny s takto narušenou osobností.

Gregg Olsen při psaní své knihy čerpá z policejních záznamů a rovněž také z rozhovorů tří dcer Michell Knotekové a jejího manžela Davea, který se podílel na likvidaci těl a vraždě jejího synovce. Díky otevřeným rozhovorům a záznamům z výslechu tak dostáváme realistický záznam všeho, čím si musela Nikki, Sami a Tori projít v průběhu svého dětství a dospívání. Jejich dětství nebylo ani trošku příjemné. Bylo plné strachu, bolesti a ponížení, přestože jsou z těchto dětí dnes již dospělé ženy, které při slově „maminka“ trnou hrůzou a vybavují se jim děsivé vzpomínky.

Máte-li rádi příběhy plné násilí, pak je toto ideální kniha pro vás. Při vědomí, že se to skutečně stalo, že to není smyšlený příběh, kterých je všude okolo spousty, nabývá kniha zcela jiných rozměrů. Kam se hrabou ty smyšlené horory, kdy se nás autor snaží šokovat svou krutostí! To, co provedla Shelly, je zkrátka nevymyslitelné. Chorá mysl je chorá mysl.

Velkým kladem této knihy pro mě bylo naprosto přímá a bez jakýchkoliv obalů vykreslená hrůzost toho, čím si musely dcery a oběti projít. Předem upozorňuji, že slabším povahám s vyvinutou představivostí nemusí kniha dělat dobře. Vše je prostě prezentováno tak, jak se to dělo.

V každé knize hodnotím promyšlenost děje. Tady asi není co hodnotit. Prostě sám život tuto promyšlenost vytvořil, autor ji jen čtivě přenesl na papír.

Tempo knihy bylo celkem příjemné, přesto jsem si párkrát v průběhu čtení říkala, že je to pořád dokola a dokola. V jeden moment jsem si dokonce říkala, že už by to chtělo ten příběh nějak posunout. Což se zakrátko naštěstí stalo. Abych byla upřímná, zde si nejsem jistá, jestli kvůli tomu neubrat knize jedno srdíčko. Ale pokud je to záznam reality – pak to prostě nešlo urychlit. Prostě se to tak stalo – ať se to čtenáři líbí nebo ne.

Kniha byla rozdělená do 7 částí a 85 kapitol. Stejně tak kniha byla doplněná o prolog, epilog, doslov a poděkování. Jsem velmi ráda, že v knize také bylo dáno slovo forenzní psycholožce, která nám přiblížila to, s čím se oběti a děti sériových vrahů musí potýkat i poté, co jsou z tohoto kolotoče venku.

Přemýšlím, komu bych knihu doporučila. Možná všem, které zajímají reálné životy. Možná i těm, kteří se vyžívají v hororech a thrillerech. Pokud jste však ten typ lidí, který nesnese číst o ubližování na dětech, pak vám doporučuji se knize vyhnout. Pro někoho to může být skutečně silné kafe…

Hodnocení:

Pokud si chcete tento skutečný příběh přečíst, můžete k nákupu využít například internetové knihkupectví Knihy Dobrovský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *