Dopis slečny Sophie: Přenesme se do doby, kdy i spatření kotníčku byl hřích

Dopis slečny Sophie vás přenese do 19. století mezi londýnskou smetánku, kdy i prozrazení svého jména mohlo vyvolat málem skandál a vyloučení ze společnosti.

Shophie je 28 letá slečna, která už na vdavky, ve svém věku, dávno zanevřela. Moc dobře si uvědomuje, že je stará, pro muže již nezajímavá a k tomu navíc bez věna a finančních prostředků. Kdo by ji chtěl?! Bydlí u své tetičky, která se ji ujala, aby neskončila bez domova. A tak dělá gardedámu své sestřenici Cecilii, díky čemuž se dostane na společenské události.

Na jedné takové události je Sophie tajným svědkem výměny názorů mezi slečnou Hammondovou a Charlesem Bestwickem. To ji přiměje konat. Napíše Charlesovi anonymní dopis, ve kterém mu sdělí pravdu – a sice, že slečna Hammondová jej skutečně nemiluje tak, jak by si zasloužil. A poukázala na Lucy Barrettovou, která k němu chová city naprosto ušlechtilé a ryzí.

A právě tento čin zamíchá kartami nejen v životě tří lidí, kterých se dopis týká, ale zejména v Sophiiném životě. Anonymita je brzy odhalena a o Sophii se tak začíná ve společenských kruzích mluvit nezvykle často.

Na Sophii se obrátí také lord Edmund, který ji požádá o rady. Zkrátka ji vnímá jako skvělou dohazovačku, která se vyzná ve vztazích mezi muži a ženami. Pravdou ale je, že Sophie žádné znalosti nemá – vždyť je stará panna!

A aby toho neměla Sophie málo, do života ji zase vplul ten Maitland, který ji zlomil před léty srdce. Teď se ji dvoří znova a Sophie neví, jestli mu má dát znova šanci. Když ten lord Edmund je tak krásný!

Dopis slečny Sophie je útlá knížka, kterou máte přečtenou za jedno odpoledne. Celý příběh autorka Suzanne Allain zvládla vměstnat do 197 stran a 18 kapitol.

Pokud milujete historické romány, které se točí kolem tanečků, zásnub a přetvářky, pak budete z knihy nadšeni. Žádné velké zvraty však v knize nečekejte. Největším zvratem s nadsázkou je to, když si mladá dáma nestihne správně poupravit šaty před usednutím na houpačku.

Příběh jako takový mi přišel zvláštní. Pořád se tam něco řešilo, i když se vlastně téměř nic nedělo – prostě život smetánky. Já bych ocenila více dobové „akce“. Nějaký opravdu velký skandál, který vás chytne za rozum i za srdce.

Pro některé čtenáře může být tento příběh snad až nudným, ale na druhou stranu ta doba taková prostě byla. A autorka, známá nejen pro své spisovatelské dovednosti, ale také pro svou tvorbu scénářů, nám tuto dobu celkem pravdivě přiblížila.

Osobně bych ocenila hlubší ponoření do prožívání jednotlivých hrdinů. Něco, a nedokážu přesně definovat co, mi v knize scházelo. Nevím, jestli je to právě ona „akce“, nebo větší hloubka zápletky.

Domnívám se, že na tuto knihu si musí udělat každý názor sám. Pro někoho tato kniha bude příjemným pohlazením po duši, a pro jiné, náročnější čtenáře, může být tato kniha tzv. slabším kouskem.

Přesto mohu knihu doporučit všem romantickým duším.

Děkuji za zaslání recenzního výtisku Databázi knih a společnosti Alpress, s. r. o.

Hodnocení:

Budete-li si chtít přečíst tento romantický příběh z 19. století, můžete pro nákup knihy využít například internetové knihkupectví Knihy Dobrovský.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *