Bublinky štěstí: Snaha Nicole se cení dodnes…

Nicole je mladá dívka pocházející ze zámožné rodiny z francouzské oblasti Champaigne, kde její rodina vlastní vinice. Už od malička je Nicole tak trošku jiné dítě, než bývají dívky v jejím věku. Píše se rok 1789 a rozhodně není zvykem, aby mladé dámy běhaly po vinicích a zajímaly se výrobu vína a šampaňského. Správné dámy se učí vyšívat, správně se chovat a zkrátka být dobrými ženami pro své budoucí chotě. To však není nic pro Nicole.

Když jí rodiče vyberou za manžela stejně zámožného Jeana – Rémyho Moëta, rovněž majitele vinic, Nicole si postaví hlavu. Nechce ho! Nemiluje ho! A je o tolik starší! To François je ten, který si získal její srdce. Jedině toho si chce vzít! A nakonec si ho taky skutečně vezme.

Se svým manželem rozjíždí tedy vlastní obchod s vínem. Nicole miluje práci na vinicích a rozhodně není tou ženuškou v domácnosti, jak se v té době sluší a patří. Se svým manželem společně podnikají, společně rozhodují, společně se přehrabují v hlíně.

Doba samotná jim však hází klacky pod nohy. Napoleonské války zasadí jejich podnikání krutou ránu. Vyvážet šampaňské je čím dál nebezpečnější. A poslední kapkou pro Nicole je úmrtí jejího milovaného manžela. Nicole se na chvíli ztrácí ve svém životě a touha po podnikání se vytrácí.

Po čase truchlení se však vrací z Paříže zpět do Remeše a začíná opět pracovat na vinicích. Sama, pouze se svou paličatostí, se svou vírou a s myšlenkou na svou životní lásku. Byl to jejich sen, který musí s úctou ke svému milovanému muži uchovat a dotáhnout do zdárného konce. A aby toho neměla Nicole málo, zhrzený Jean – Rémy se ji snaží podnikání zkomplikovat jak to jen jde. Moc dobře si je vědom její síly a odhodlanosti a tím také možného ohrožení svého podnikání.

To, že Nicole své podnikání nakonec dotáhla i přes všechny nezdary do zdárného konce, dokazuje i to, že její šampaňské i v dnešní době patří k těm nejkvalitnějším a nejluxusnějším na světě, jehož cenu za láhev si může dovolit jen málokdo. Do výroby dala celé své srdce, celou svou duši a tato snaha se dodnes velmi cení.

Helen Frippová při psaní knihy Bublinky štěstí využívala řadu odborných zdrojů, aby se její příběh co nejvíce přiblížil skutečnosti. Nutno ale dodat, že kniha je pouze inspirovaná její životní cestou, není to biografická literatura.

Musím přiznat, že kniha mne velmi mile překvapila. Teprve nyní, při psaní této recenze, si začínám uvědomovat ten úžasný příběh jedné ženy a domnívám se, že by z této knihy mohl být krásný film. Nicole si zaslouží náš obdiv a jsem nesmírně ráda, že si dal někdo tu práci a poukázal na její příběh.

Přestože jsem od knihy neměla žádné velké očekávání, musím přiznat, že mne její příběh oslovil a velmi mile překvapil. Nesmírně oceňuji připravenost autorky a její rešerše, díky kterým dokázala politickou situaci té doby krásně zakomponovat do samotného příběhu, čímž se stal příběh uvěřitelným a „barevnějším“. Možná bych ocenila, ale to je jen už taková má marnivost, kdyby v knize byly ilustrace, které by podtrhly tu francouzskou atmosféru. Stačilo by jen pár…pro zajímavost, pro podporu představivosti.

Mile mne překvapila také promyšlenost děje. Autorka nás ve svém příběhu zavedla nejen na vinice oblasti Champagne, ale podívali jsme se také na skok do Paříže, vydali jsme se s vínem k carskému dvoru atp. Příběh nám skutečně přiblížil dobu, kdy světu bylo ouvej.

Tempo knihy bylo přiměřeně rychlé. Žádná hluchá místa, která by vás nudila, se v knize neobjevují. Vše hezky plyne, vše na sebe krásně navazuje a v ději se neztrácíte. Neztrácíte se ani v postavách a při čtení jsem nezaznamenala nic, co by nějakým způsobem narušilo požitek ze čtení. Rozhodně ke čtení doporučuji otevřít si lahvinku šampaňského… a vnímat jeho šumění…

Knize prakticky nemám co vytknout. Po dočtení jsem si říkala, že je to příběh, který neurazí a ani nenadchne. Musela jsem to nechat takříkajíc „sednout“, a teprve nyní, s mírným odstupem, jsem schopna tento příběh plnohodnotně docenit.

Helen Frippová odvedla krásnou práci a pokud máte rádi zajímavé příběhy inspirované skutečností, rozhodně vám tuhle knihu doporučuji k přečtení. Myslím, že tato kniha krásně osvěží v letních dnech.

Tímto děkuji za zaslání recenzního výtisku Databázi knih a společnosti Grada Publishing, a. s.

Hodnocení:

Budete-li si chtít tuto knihu přečíst, můžete k tomu využít například internetové knihkupectví Knihy Dobrovský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *