Smrt na Nilu: Stará dobrá Agáta prostě nikdy nezklame

Agatho, Agatho, Agatho! Tak za tohle Vám dávám velkou jedničku a hvězdičku k tomu! Skvělý zážitek! Opravdu děkuji.

Kdo by to byl řekl, že už je to 44 let (1976), kdy tahle kniha vyšla na svět. 44 let, kdy se vydává stále a stále dokola a neomrzela. Agatha Christie při psaní této knihy dala všem okusit svého talentu a geniálnosti.

Jejího hlavního hrdinu – pana Hercula Poirota prostě miluji. Zamilovala jsem si ho již v seriálu, kde ho povedeně ztvárnil pan David Suchet. O pár let později jsem se dostala k první knize s Poirotem. Tehdy to byla Vražda v Mezopotánii. Nyní jsem si přečetla další skvělou knihu – Smrt na Nilu.

Už při samotném čtení jsem přemýšlela, čím to je, že jsou ty její knihy tak dokonalé. Čím to je, že je milujeme i dlouho po její smrti. A čím to je, že jsou její knihy věčné?

Její detektivní příběhy jsou opravdu nadčasové. I Smrt na Nilu je nadčasová. Je zasazena do exotického prostředí výletního parníku na slavné egyptské řece Nil. Všechny postavy v knize mají svou osobnost, kterou nám dává spisovatelka pěkně okusit. Někteří hrdinové vám jsou sympatičtí již od samotného začátku a k jiným si vztah hledáte horko těžko – ale to je přesně to, co Agatha Christie chtěla. To je jen důkaz toho, jak dokonale vykreslila jejich charaktery.

Už samotná detektivní zápletka je opravdu perfektně promyšlená! Tady musím Agathu opravdu pochválit, protože mé šedé buňky by něco takového prostě nedokázaly. Mám bujnou fantazii – to ano. Ale nikdy bych to nedokázala tak dokonale promyslet do detailu. A do důsledku.

Je naprosto úžasné, jak Agatha dokáže krásně vysvětlit motivy vražd. Dokonce tak dokonale, že tomu kriminálníkovi i odpustíte a pochopíte ho. A vlastně vám ho je do jisté míry i líto.

To všechno, co jsem napsala výše, kniha Smrt na Nilu má.

Kniha vám umožňuje spolu s Poirotem snažit se vypátrat vraha. Zkoušíte přijít na souvislosti. Podezíráte toho, za chvíli zase onoho. A necháte se svést špatnou stopou nebo ji odhalíte jako bystrý Poirot?

Kniha je to opravdu perfektní. Konec byl naprosto famózní.

Pokud chcete klasickou a opravdu hodně dobrou detektivku, pak vám můžu knihu Smrt na Nilu jedině doporučit. Je to prostě – i po tolika letech – opravdový unikát mezi detektivkami.

Klobouk dolů, paní Spisovatelko s velkým S! Báječná práce! A děkuji za to, že jste mohla objevit svůj talent.

Hodnocení:

1 komentář

  1. Agatha je prostě královna 🙂

    Smrt na Nilu jsem viděla sice jen jako film . asi tři verze – ale děj je opravdu výborný.

    Já jsem četla teď znovu Deset malých černoušků a poprvé Prasklé zrcadlo. U obou knih velká spokojenost 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *