Sucho: Pro kapku vody uděláte COKOLIV!

Představte si, že se dívate na dno skleničky, ve které zbývá poslední doušek vody. Je to poslední voda, kterou máte. Je to poslední voda ve vašem okolí a vy víte, že se už k žádné jiné vodě nedostanete. Díváte se na ni a honí se vám v hlavě myšlenka: Vypít ji teď? Nechat si ji na později? Ušetřit ji?

Vypijete ji. Život vám tahle kapka stejně nejspíše nezachrání. Ale žízeň neuhasí. Potřebujete více. Mnohem více. Každá buňka ve vašem těle chce vodu. Kůže je úplně suchá, sliny se netvoří, bolí vás oči, protože máte naprosto vyschlé slzné kanálky. Nemáte sílu pohnout rukou. Neuděláte už ani krok. Za vodu byste vraždili. Za trochu vody byste byli schopni obětovat všechno. Voda – jediná věc, kterou chcete. Po které toužíte. Kterou potřebujete. Vycucáte ji klidně i z bláta, jenom jak se k ní dostanete. Uděláte všechno, co bude třeba, abyste dostali další doušek vody. Ale pořád to nestačí. Voda prostě není. Řeky jsou vyschlé, vodovodní trubky jsou prázdné. A vy umíráte. Krutá a bolestivá smrt na fatální dehydrataci.

Přesně takhle se cítí obyvatelé Jižní Kalifornie. V oblasti už dlouho panuje sucho a lidé se potýkají s různými opatřeními, které mají za úkol regulovat spotřebu vody. Bazény se nesmí napouštět, zahrádky se nesmí zalévat – prostě ve všech směrech se musí s vodou šetřit. Řeky a jezera jsou vyschlé. A jednoho dne přestane téct voda i z kohoutku ve vašem domě. Co teď?!

Vyrazíte do obchodu koupit nějakou vodu do zásoby. Jenomže ejhle! Tenhle nápad mají všichni ve vašem městě. Voda už je rozebraná a lidé začínají být zlí. Nálada houstne.

Vláda vám slibuje, že se o vás postará. Hlavně nepanikařte, zůstaňte v klidu. Na pobřeží budou umístěna čerpadla, které umožní čerpat slanou vodu a dělat z ní vodu pitnou. Popadnete tedy všechny prázdné láhve a zamíříte tam. Máte to jen kousek od domova, řeknete dětem, že jste za pár hodin zpátky i s vodou.

Filmová upoutávka na knihu Sucho

Jenomže i tam se situace „zvrtne“ a děti se ocitnou osamocené a bez vody. Celá kniha se nese v duchu honby za vodou. Mladá středoškolačka Alyssa se svým mladším bráškou Garrettem a s podivínským sousedem Keltonem se vydávají hledat Alyssiny a Garrettovi rodiče na pobřeží. Už je to přece jen několik hodin kdy odjeli – měli by už být dávno zpátky. Třeba se jim něco stalo a potřebují pomoc. Po příjezdu na pobřeží však zjistí, že se tam stalo něco zlého a své rodiče nenajdou. Právě tam se k nim připojí drzá a rebelující Jacqui.

Všichni tedy odjíždí z pobřeží zpět domů s nadějí, že tam už rodiče budou. Ale kdepak. V domě se nachází jen smečka žíznivých psů.

Kelton nabídne pomoc Alysse a Garrettovi a pozve je k sobě domů. Je to dům připravený na krizové situace a mají tam zásoby vody i jídla. Sousedé však o tom ví taky, takže se rozhodnou v zoufalé touze po vodě dům vyrabovat. Při této události je nešťastně zabit Keltonův bratr. Rodiče Keltona pověří, aby odjel se svými přáteli do bunkru, kde jsou zásoby vody. A tak se Kelton, Alyssa, Garrett a Jacqui vydávají na cestu za vodou.

Co všechno je na cestě potká, s čím vším se budou muset vypořádat a zda k vodě nakonec dojdou – to vám prozrazovat samozřejmě nebudu 🙂 To si musíte přečíst sami.

Knihu Sucho vydalo nakladetlství Yoli v roce 2019. Je to tedy docela nová kniha a musím uznat, že příběh byl celkem zajímavý. První polovina knihy se mi krapet táhla. Četlo se to dobře, to ano, ale děj mi přišel takový táhlý. Druhá polovina už byla o něco lepší, ale doopravdy jsem se začetla až ke konci knihy, kde mne děj skutečně vtáhnul.

Hlavní hrdinové v knize Sucho byli velmi dobře popsáni, takže jste si k nim poměrně rychle vytvořili vztah – ať už pozitivní nebo negativní. Děj byl poměrně dobrý, ale jak jsem už řekla – spíše až ve druhé polovině.

Kniha se sama o sobě četla dobře. Je rozdělená do šesti částí. Každá část má několik kapitol a děj vždy vypráví jeden z hlavních hrdinů. Je to příjemné zpestření, protože se tak dokážete hezky vcítit do všech postav.

Jsem velmi na vážkách, jestli knize dát tři nebo čtyři srdíčka. Ono je to totiž něco mezi tím. Tři srdíčka jsou málo, ale čtyři zase moc. Ale jsem hodná ženská, takže nebudu příliš přísná a za ten konec jim dám čtyři srdíčka. Ten to zachránil 🙂

Knihu klidně můžu doporučit. Nebylo to vůbec špatné a hodnocení na Databázi knih nebo ČBDB má kniha vysoké. Takže pokud budete mít chuť na něco, co vybočuje ze standardního seznamu četby, klidně sáhněte po Sucho.

Ještě bych měla napsat, že knihu napsal Neal Shusterman a Jarrod Shusterman. Kniha je poměrně oblíbená, takže teď společně pracují na scénaři k filmu. Tak kdo ví, třeba se časem dočkáme filmového zpracování 🙂

Hodnocení:

6 komentářů

  1. Hlavní myšlenka knihy mě rozhodně zaujala už několikrát. Navíc už z anotace a tvé recenze úplně cítím tu bezmoc a nedokážu si to sama představit. Určitě si ji jednou chci přečíst 🙂

    • Já jsem na začátku knihy cítila občas až pocit úzkosti, když jsem si představila, že bych v té situaci byla já…

  2. Jelikož jsem od Neala četla už Smrtku a Bez šance a obě se mi moc líbily, tak určitě sáhnu i po téhle knize :-). Navíc téma je dost zajímavé. Člověk si ani takovou situaci neumí představit.

    • Já jsem Smrtku nečetla, ale celkem bych si ji ráda přečetla 🙂 Ze Sucha mám však ještě teď rozporuplné pocity. Ale námět je perfektní – to bezesporu.

  3. Na tuto knihu se chystám už dlouho. Od Neala Shustermana jsem četla jinou knihu (Bez šance), která mě naprosto pohltila a mám ji mezi svými nejoblíbenějšími, takže už z principu věřím, že tohle bude taky super. Miluju sci-fi postapo a YA žánry, takže by byl hřích tuto knihu nepřečíst.

    • Tak pokud máte ráda tyto žánry, pak do Sucha musíte jednoznačně jít 🙂 To je jasná věc 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *