Chůva: je lepší milosrdná lež nebo krutá pravda?

Jocelyn alias Jo je nucena po smrti svého manžela opustit milované USA a vrátit se se svou dcerou Ruby do její rodné Anglie. Celý život se snažila držet se co nejdál od své matky, se kterou má velmi komplikovaný a vztah. Rodiče Jo – Virginia a Alexander Holtovi – se řadí k anglické šlechtě a žijí na ohromném panství. Jo se domů příliš nechce, ale její finanční situace ji neumožňuje nadále žít v USA.

Po návratu do Anglie je Jo rozhodnuta, že nedovolí matce vychovávat Ruby. Chce ji dát lásku, pochopení a normální dětství, které ji samotné v dětství tolik chybělo. Jo má stále pocit, že nebyla pro své rodiče dostatečně dobrá a že ji nemilovali. Přestože se snaží držet Virginii od Ruby co možná nejdál, její dcera se pomalu seznamuje a sbližuje se svou babičkou. Ruby se začínají líbit anglické tradice a má babičku ráda. Jo se s tím těžko smiřuje.

Ruby jednoho dne u jezera na pozemku panství své rodiny vyloví z vody lebku. Je tím fascinovaná a začíná se vyptávat. Chce vědět jak se tam dostala, co tam dělala, komu patřila, co se stalo dotyčné osobě atp. Policie začíná tento nález vyšetřovat a ve stejnou chvíli se ve vesnici nedaleko Lake House setká po mnoha letech Jo se svou milovanou chůvou. Jo svou chůvu milovala! Vždyť jenom chůva Jo milovala více než cokoliv jiného a jenom ona ji rozuměla a chtěla vždy pro ni to nejlepší.

Když se Virginia dozví, že se chůva objevila ve vesnici, začíná pociťovat úzkost. Moc dobře totiž ví, čí ta lebka v jezeře je. Vždyť jejich chůva je už dávno mrtvá, ne?

Jak se příběh bude vyvíjet, to vám nemůžu prozradit. Kniha Chůva od Gilly Macmillan je příjemný psychothriller. Při čtení vás nepohltí žádné výrazné napětí, ale budete chtít celou dobu vědět, jak to vlastně všechno je. A pomalinku a jistě vám budou dávat souvislosti větší smysl až vám všechno nakonec dojde.

Kniha má takové pomalejší tempto. Nejsou v ní žádná chluchá místa, ale je to takové příjemné a oddechové čtení, kdy se budete pomalu prokousávat dějem.

Charaktery postav byly popsány moc dobře. Tady musím dát spisovatelce jedničku s hvězdičkou. Ať už byla kapitola z pohledu Jo nebo Virginie – oběma jste dokonale rozuměli a vlastně jste se celou dobu ptali, jak je možné, že se celý život míjí, když obě chtějí vlastně totéž – lásku té druhé.

Kniha má dvě dějové linky. Ta první je zasazena do současnosti, kdy prožíváme život spolu s Ruby, Jo a samozřejmě s Virginii a Hannah (chůvou). Druhá dějová linka nám odkrývá minulost a jak se věci vyvíjely.

Kniha mne rozhodně nenudila. Přestože jsem v ní postrádala jakékoliv napětí, musím uznat, že jsem si čtení opravdu užila. Knihu mohu tedy jen a jen doporučit.

Hodnocení:

6 komentářů

  1. Tahle kniha ve mně zanechala rozporuplné pocity. Nemohla jsem se začíst, některé popisující pasáže jsem moc nevnímala, linka s detektivem mi přišla navíc a Jocelyn mě naprosto vytáčela. Ale nemohla jsem přestat číst, protože jsem prostě potřebovala vědět, jak to teda vše bylo a jestli se Virginie s Jocelyn nějak usmíří. Nakonec se mi líbilo jak vše dopadlo.

    • Jojo, Jocelyn mě taky tu a tam solidně vytáčela. Její zaslepenost mi přišla tu a tam „na granát“ 😀 Mě ta kniha přišla docela předvídatelná. Ale nebylo to špatné 🙂

  2. Kniha mě zatáhla do děje od úplného začátku a bavila mě az do konce. Nenáročná, ale poutavá:))

    • Ano, nenáročná, ale četla se dobře 🙂 Jsem zvědavá na další knihy autorky. Všechny mám doma, ale ještě jsem se k nim nepročetla 🙂

  3. Kniha se mi od začátku velmi líbila, nebyl problém se do ní začíst. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a o to víc mě zajímalo, jak to dopadne. Závěr knihy mě trochu zklamal, ale i tak bych knihu doporučila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *