Poslední aristokratka: úsměvné to čtení

Jestli jste jako já, tu a tam sáhnete po žánru, který se absolutně vymyká vašim zvyklostem. Já jsem spíše na detektivky, thrillery apod, ale když jsem přečetla Tatérku, řekla jsem, že by to chtělo změnu. A sáhla jsem po Poslední aristokratce od Evžena Bočka. Ani nevím proč, protože já obvykle nečtu ani příliš často české autory. Ale když už jsem viděla ten film, tak proč nezkusit knihu?

Poslední aristokratka mne docela mile překvapila. Nemám příliš mnoho zkušeností s českými autory, takže jsem ke knize přistupovala s mírnou skepsí. Ale už po několika málo stránkách mi bylo jasné, že jsem sáhla na správnou knihu, kterou jsem v daný moment potřebovala. Poslední aristokratka je lehká, oddechová a úsměvná knížka. Samozřejmě v ní nenajdete žádnou hloubku ani životní moudro, ale pokud máte bujnou fantazii jako já, pak se při čtení budete minimálně usmívat pod nosem. Jelikož jsem dříve viděla film, tak jsem si při čtení automaticky představovala herce z filmu. A musím říct, že film v mé hlavičce, který se rozjížděl na základě představivosti při čtení knihy, neměl chybu. Vidět pana Čermáka jak jede jako retard na koni – to mě dostalo.

Kniha pojednává o americké rodince žijící v New Yorku: Vivien – typická americká žena, která nepobrala příliš rozumu, František ála Frank – Čech, který má modrou krev a Marie – jejich dcera. Rodinu také doplňuje kočka jménem Carevna. Františkovi vrátí jeho rodové sídlo, a tak se celá rodina vrací zpět do Čech, aby obhospodařovali rodinný zámek Kostka v Kostce.

Každý začátek je těžký, kor když nemáte žádné peníze a najednou vám přistane do klína zámek. A věřte nebo ne, už jenom dovézt do rodné hroudy 12 zpopelněných předků je celkem oříšek. Ale o těchto a mnoho dalších zážitcích se dočtete právě v knize. A myslím, že se máte na co těšit, protože rodina Kostkových z Kostky – to je opravdu Boží výkvět. Nejnormálnější je snad jenom ta Marie, ale ta je zase prokletá. Všechny její předchozí jmenovkyně v rodu zemřely do 20 let. Marie I. – tu pochovali omylem zaživa a o pár let později ji našli v hrobce sedět na schodech a Marie II. ta zase vyletěla do vzduchu i se svou laboratoří, kterou tak moc milovala. Jak dopadne dnešní Marie… to je zatím ve hvězdách, protože v prvním díle série Aristokratka se to ještě nedozvíme.

Kniha je prošpikovaná různými zvláštními charaktery postav, které chod zámku úsměvně komplikují a vytváří tak různé situace, se kterými se musí noví šlechtičtí majitelé popasovat. Celý příběh je podáván úsměvnou formou vyprávění Marie III., tedy dcerou Františka a Vivien Kostkových.

Spousta z nás už viděla film, takže víte, co v sobě příběh ukrývá. Musím napsat, že kniha je daleko obsáhlejší a má maličko jiný děj. Když srovnávám film a knihu, kniha mi přišla lepší. A to nejsem člověk, který tvrdí, že knihy jsou vždycky lepší než film – kdepak.

Jak jsem již napsala – kniha je pohodová a úsměvná. Je to více méně pojaté jako vyprávění, přímou řeč tam najdete jen velmi, velmi sporadicky. Ale kupodivu mi to vůbec nevadilo. Celá kniha totiž působila jako jedna přímá řeč i s minimem přímé řeči.

Děj měl docela spád a situace byly okořeněné vtipnými hláškami. Charaktery postav byly skvěle popsané opět díky vtipným hláškám. Poměrně rychle jste si oblíbili některé postavy, jiné vám naopak lezly na nervy, další jste nechápali a další jste chápali až moc dobře. Třeba paní Tichou a její „vrtulku na prdeli“.

A jestli bych knihu doporučila? Ano, pokud budete chtít něco oddechového a nic náročného. Od knihy nic neočekávejte – jen prosté pobavení.

Hodnocení:

8 komentářů

 1. Tuto knihu jsem měla rozečtenou, ze začátku jsem se u ní hodně usmívala, ale potom mě přestala uplně bavit ? Dlouho ležela na nočním stolku, až jsem to vzdala a sáhla po jiné knize ? Jak jste psala i vy-jsem asi spíš na detektivky,thrillery a někdy si přečtilu nějakou tu slaďárnu ?
  A jo, chybí tam ta přímá řeč ?

  • Tak mě se kniha celkem líbila. Místy více, místy méně… ale bylo to fajn. A ta absence přímé řeči mi v tomto případě zase tak nevadila. To u jiných knih jsem bez přímé řeči trpěla jako kůň 🙂

 2. Aristokratku jsem četla v nemocnici, byla jsem po operaci kolene. Musím říct, že mi dělala dobrou společnost.Lehké čtení, ale s mojí fantazii jsem se nachechtala kuchařce, která je věčně pod vlivem, průvodce, který nesnáší lidi a atd. Zvládla jsem i druhý díl?. Oddychové čtení.

  • Taky jsem si na ni smlsla mezi thrillery 🙂 A četla se dobře… jsem zvědavá na další díly. Já jsem tedy dříve viděla film… po přečtení jsem si film pustila znova… a když jsem četla, pořád jsem tu hospodyni viděla jako v tom filmu…. neměla chybu. 🙂

 3. Přečetla jsem všechny čtyři díly, protože mě první díl úplně dostal a prodloužila jsem si díky němu život minimálně o 20 let? Druhý a třetí díl byl slabota oproti prvnimu dílů,ale poslední díl byl zase pecka. Tyto knihy jsou absolutně bez děje, nebo minimálně, na vyčištění hlavy ideální.
  Na filmové zpracování jsem se hodně těšila, hodně mě zajímalo, jak ty vtipné scény vytvoří, obsazení super, ale tvůrcům, dle mého názoru, absolutně unikla pointa, když vynechali a změnili spoustu výborných pasáží knihy, např. dobrmany nebo přepravu předků . Tady jsem přesvědčena, že se režisér a scénárista měli do puntíku držet knihy

  • Přeprava předků ve filmu byla…. jen trošku osekaná 🙂 Ale to mě taky bavilo 🙂 Já mám trošku z těch dalších dílů obavu…. aby mi to nepokazilo dojem z toho prvního 🙂

 4. Sáhla jsem po knize na doporučení kolegyně, jaká to není bomba. A jak už to tajně očekáváními bývá, nenaplnila se. Za mě trochu fádní, místy až přihlouplé, sice sympatický nápad, ale zpracování vyloženě pro sváteční čtenáře – jednoduché věty, jasná sdělení a svérázný humor – za který panu Bočkovi tleskám, minimálně za odvahu. Na druhou stranu jako oddychovka asi dobrý. A dobrý je za tři…

  • No jasně, tahle kniha je prostě oddechová… nelze od ní absolutně nic hlubokého čekat. Je to prostě na odreagování… Já obvykle takové knihy nečtu, ale měla jsem nějakou krizku, tak jsem si ji přečetla mezi thrillery… a bylo to čtivé. Ale ve své podstatě o ničem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *