Hluboká modř moře: krásný román, který nezklame

Hluboká modř moře je další knihou od známé spisovatelky Marie Lamballe. Pokud se trošku orientujete ve světě knih, víte, že Marie Lamballe je stejně jako Marie Lambale pseudonym spisovatelky Anne Jacobs. A kdo by neznal knihy Anne Jacobs! Knižní série Panský dům a Venkovské sídlo si našla své fanoušky stejně jako kniha Hortenziová zahrada. Já v tuto chvíli mohu porovnávat pouze knihu Hortenziová zahrada spolu s knihou Hluboká modř moře, protože ke knižním sériím jsem se zatím ještě nepročetla, ačkoliv je mám již nějaký ten čas nachystané ve své knihovničce. A abych toho neměla málo, za pár týdnů vyjde paní spisovatelce u nás v Česku nová kniha – první díl ze série Kavárna U Anděla.

Hluboká modř moře zaujme zejména ženskou populaci svým krásným přebalem. Podíváte se na něj a dýchne na vás romantika. Cítíte to stejně? Příběh to je sice do jisté míry romantický, ale také se v něm prolnou osudy zkoušené 2. světovou válkou. Ale to předbíhám. Začneme hezky od začátku.

Hluboká modř moře má dvě dějové linky. První dějová linka nám přiblíží konec roku 1939 a následující roky. Mladá židovská dívka Margot pocházející z Německa má nehodu na moři. Život ji zachrání mladý bretaněc Alan, který ji přinese domů, aby se o ni postaral než získá zpátky svou sílu a energii na návrat domů.

Mladá Margot tak poznává Alanovu rodinu a ne všichni v rodině se k ní chovají laskavě. Jak můžeme očekávat, Alan se do Margot zamiluje stejně jako ona do něj. Přesto se však Margot rozhodne vrátit ke své rodině. A právě zde se začíná odvíjet příběh Margot, Alana a jejích rodin. Čím vším si musí projít – to si musíte už přečíst sami.

Druhá dějová linka nás přenáší z válečného období do současnosti, konkrétně do roku 2010, kdy mladé učitelce Kateřině umírá otec a ona v jeho domě nachází krásné akvarely. Snaží se vypátrat místa, která akvarely vyobrazují a stejně tak se snaží zjistit, kdo tyto obrazy namaloval. A aby toho neměla málo – práci, akvarely, smrt otce, ještě se musí vypořádat se svým nevyzrálým přítelem.

Při pátrání po malíři akvarelů a místa, která obrazy zachycují se Kateřina dostane do Bretaně. Pozvolna začíná odkrývat více a více ze života své rodiny. Proč měl otec na půdě tyto obrazy? A co má otec společného s těmi obrazy? Potažmo s malířem? Vše vám bude stejně jako Kateřině odkryto a vy tak budete moci spolu s ní poznávat osudy Margot, Alana i ostatních.

Musím říct, že čtení této knihy jsem si opravdu užila. Byl to moc hezký příběh, který mne velmi pohltil. Chtěla jsem vědět, jak to všechno spolu souvisí. Hlavní hrdiny si zamilujete – jsou to laskaví lidé se srdcem na dlani. Ty vedlejší hrdiny, kteří představovali mnohdy záporné charaktery, ty nebudete mít rádi ani za mák. Přesto do příběhu dokonale zapadají.

Kniha se čte jako po másle. Sednete si s knihou a jen se necháte v klidu vtáhnout do děje. Musím však napsat, že jsem v knize objevila pro mne pár hluchých míst, které, domnívám se, mohly být z knihy vypuštěny. Příběhu samotnému nijak nepomohly a ani jej nijak nezkrášlily. Ale to bylo jen pár momentů, které nijak nezničily požitek z četby.

Kniha si mne získala především svou překvapivou a ne úplně vždy předvídatelnou zápletkou a samozřejmě tajemstvím, kterým je opředená až do samého konce. Osudové zvraty, napětí, tajemství – to vše kniha v sobě má, proto si vás získá.

Je to pěkné odpočinkové čtení. Knihu můžu jen a jen doporučit. Opravdu moc hezká práce.

Hodnocení:

10 komentářů

  1. Tuto knihu mám na seznamu, ale je ve hvězdách, kdy se k ní dostanu ?moc se na ni těším, protože autorku mám rada

    • Buďte v klidu, já mám v takovém seznamu asi 1500 knih… a vůbec nevím, kdy začnu ty knihy z toho seznamu číst…. doufám, že budu mít dlouhý život a hodně času 🙂

  2. Čtu na střídačku se Čtvrtou opicí. Tuhle papírovou a opici ve čtečce. Mám ráda tyhle příběhy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *