Nevítaný host: chcete cítit napětí? Skvělá volba

První knížku, kterou jsem přečetla hned na začátku května, musím ohodnotit velmi pozitivně. Jednalo se o společné čtení a tentokrát padla volba na Nevítaného hosta od Shari Lapeny. Kdo by neznal Shari?! Její knihy si pro svůj jednoduchý a čtivý styl získaly mnoho, mnoho fanoušků. Já jsem však po přečtení knihy Manželé odvedle měla spíše pocit průměrnosti. Proto jsem k Nevítanému hostu přistupovala s jistou skepsí a nijak zvlášť jsem se do čtení neměla. Společné čtení však rozhodlo a musím uznat, že Nevítaný host oproti Manželům odvedle už měl trošku vyšší level. Touto knihou nasadila Shari Lapena laťku o něco výše.

V knize Nevítaný host své čtenáře posílá Shari Lapena spolu s hlavními postavami do odlehlého hotelu do samotného srdce horské přírody. V okolí není nic, než hustý les. Civilizace není široko daleko a mobilní operátoři se ani neobtěžovali zavést sem signál. Prospekty tohoto luxusního hotelu lákají své hosty na nerušený odpočinek. Krásná představa- jen tak někde být bez telefonu, bez počítače, jen s tím, koho milujete a na chvíli vypnout. Nic neřešit. Užívat si čerstvého vzduchu, dobrého jídla a odpočinku v krásném horském stylovém venkovském hotýlku. Balzám na duši, že?

Počasí se začíná výrazně zhoršovat, když do hotelu začínají přijíždět hosté. Sněžení je čím dál hustější a vítr je čím dál silnější. Všichni jsou vděční za trochu tepla z hotelového krbu.

Zatímco všichni hosté popíjí u krbu a konverzují, vítr naráží do okeních tabulí. Je to až děsivé. Všichni jsou rádi, že jsou teď v teple a v bezpečí. Po vzájemném seznámení a po večeři se všichni hosté odeberou do svých pokojů a chystají se ke spánku.

Počasí je čím dál horší a mráz venku způsobil přetrhnutí elektrických drátů – hotel se rázem ocitá ve tmě. Nefunguje elektřina. Všude je tma jako v pytli. Ještě že mají hosté své mobilní telefony, se kterými si svítí. Však ten proud zase jistě brzy nahodí. Do té doby jsou hosté uvěznění v hotelu. Bez elektřiny, bez telefonu a ve tmě. Venku je vše namrzlé a vydat se do tohoto počasí ven – to je vyloženě o život.

První noc všichni přečkají ve svých pokojích. Ráno je však pod schody nalezeno tělo mrtvé ženy. Všichni se domnívají, že se jednalo nehodu. Jen jeden z hostů – právník – se domnívá, že by se mohlo jednat o vraždu a doporučí s tělem nehýbat až do doby příjezdu policie. Mrtvé tělo tedy přikrývají a nechávají ho na svém místě. Všichni hosté jsou z celé této situace v šoku. Nikomu z toho není do řeči a první podezření padne na přítele mrtvé ženy.

Najednou se s mrtvým tělem už nikdo necítí v hotelu komfortně. A když se najde druhé mrtvé tělo – je jasné, že tohle nejsou náhody ani nehody. Strach je všudypřítomný. Lidé se začínají bát vlastních stínů. Jeden obviňuje a druhého a každý má svá tajemství a strašáky ve vlastních skříních. Kdo může být vrah? Je to jeden z hostů nebo se do hotelu dostal nepozorovaně ještě někdo jiný? A kdy už sakra přijede ta policie? Kdy se už počasí umoudří?! Chci domů! Pryč odtud. Chci ať to už všechno skončí!

Tento napínavý příběh vás polapí a nepustí. Rozjezd je poněkud línější a zpočátku se vám může zdát, že se neorientujete v postavách. Nenechte se tím odradit- v postavách se začnete za chvíli vyznávat a budete vědět kdo ke komu patří. Díky línějšímu začátku dostanete příležitost nasát tu správnou atmosféru hotelu a nálady v něm. Přiblížíte se k postavám. A pak, až se děj začne skutečně odehrávat, budete napjatí jako kšandy. Budete mít o hlavní postavy strach. Budete každou chvíli podezřívat někoho jiného.

Postavy jsou popsané, řekla bych, celkem standardně. K některým si vypěstujete bližší vztah, k jiným už méně. Určitě si i vy najdete oblíbence ze skupinky hostů.

Co se však Shari Lapeně v tomto příběhu opravdu povedlo, bylo to napětí, které dokázala vykouzlit svými písmenky. To napětí se stupňovalo tak krásně pomalu, ale jistě, že mi až bylo líto, když ho hotelu přijela policie.

Rozuzlení – to mi přišlo až příliš jednoduché. Čekala jsem trošku něco nápaditějšího, něco propracovanějšího, ale přesto mi to nevadilo. Vše bylo krásně objasněno a vy pochopíte, jak a proč se věci staly. Závěr samotny – ten byl velmi překvapivý. To se Shari taky povedlo 🙂

Kniha byla moc příjemná. Určitě můžu knihu doporučit. To napětí a atmosféra hotelu zahaleného do tmy – mělo to své kouzlo.

Hodnocení:

11 komentářů

  • Nevítaný host – to byla taky moc fajn kniha od Shari. Úplně jsem chvílemi četla snad možná i se zatajeným dechem a byla jsem to já, kdo se potuluje po tmě v tom hotelu… a čekala jsem, jestli mě tam někdo neklepne něčím po hlavě 🙂 Bylo to super 🙂

  • Naprosto skvělá knížka, od začátku do konce 🙂 od této autorky zatím nejlepší dílo ? už se těším na další tvorbu 🙂

   • Nevítaný host se mi taky líbil. 🙂 Ale trošku mne zamrzelo to odhalení vraha. To mi přišlo bez nápadu.

 1. Ze zacatku jsem mela docela problem se do knihy zacist, ale ve vysledku jsem moc rada, ze jsem ji precetla….

  • Já jsem měla ze začátku neskutečný problém s množstvím postav. Úplně jsem se v nich ztrácela. Ale jak jsem si na ně zvykla, tak to bylo v pohodě už. 🙂

 2. Za mě úplně úžasná kniha, nutilo mě to číst stále dál. Konec mě nezklamal, byla jsem spokojená.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *