Anna a král : jak krásná umí být nenaplněná láska

Píše se rok 1862 a do Siamu přijíždí na pozvání samotného siamského krále Mongkuta anglická učitelka Anna Leonowensová se svým synem Luisem, aby vyučovala královské děti nejen angličtinu, ale i ostatní vědecké předměty.

Přes počáteční nejistotu z nového prostředí, ze zdejších zvyklostí a naprosto jiné kultury, si Anna Siam zamiluje. V králi začíná pozvolna vidět nejen rozhodného vládce, ale také oduševnělého muže a velmi citlivého a milujícího otce, manžela i milence. Anna si díky svému sebevědomí a nezlomné upřímnosti vybuduje respekt u krále. A stejně tak si král díky své moudrosti a citlivosti vybuduje respekt u Anny. Pojí je hluboký cit a vzájemná úcta.

Celá kniha se nese v duchu krásného a exotického prostředí, je prošpikované uctivým jiskřením a romantikou. Doslova vás strhne pozvolna vznikající cit mezi Annou a králem.

Je to krásný příběh podle skutečné události, který jste jistě mohli spatřit i na filmovém plátně, kde hlavní roli Anny hrála známá Jodie Foster a krále hrál Chow Yun-Fat.

Trailer k filmu v EN

Příběh vás chytí za srdce. Pro romantické dušičky je tato kniha jako stvořená.

Anna a král je taková knižní jednohubka. Když se do knížky pustíte, máte ji přečtenou za jedno odpoledne. Děj je opravdu čtivý nejen pro svou exotičnost a laskavost. Je to krásné vyprávění proživání Anny a všeho, co zažívá u královského dvora.

Příběh jsem znala ještě dříve, než jsem knihu dostala do rukou, takže se neubráním srovnávání knižního a filmového zpracování. Přestože kniha byla krásná, film byl pro mě ještě krásnější. Přišlo mi, že film je barevnější, obsáhlejší. Přestože v knize najdete všechno tak, jak bylo ztvárněné ve filmu, přijde mi, že kniha byla ochuzena o něco hlubšího. Obvykle knížky bývají obsáhlejší, bývá v nich více a bývají lépe popsané skutečnosti i postavy. Tohle jsem v knize oproti filmu trošku postrádala. Nicméně pořád to je krásný příběh, který vás okouzlí.

Pokud budete mít chuť na něco romantického, určitě je tohle příběh, který vás pohladí po duši.

Hodnocení:

4 komentáře

  1. Annu a krále jsem zatím jen viděla jako film – a je to moc hezký film. Už jsem ho viděla několikrát a stejně se na něho podívám znovu, až zase poběží v televizi.

    • Naprostý souhlas – film je skvělý. Taky ho miluji… a taky se na něj podívám pokaždé, když ho dávají v televizi 🙂 To herecké obsazení je taky skvělé

  2. Co je potřeba k přečtení klasiky? Trpělivost. Tohle je napůl klasika a tak postačí i polovina dávky trpělivosti. Kdo miluje děj a spád, ať knížku spíše obejde, kdo touží po romantickém pohlazení, nesmí váhat!

    • A mě se to líbilo celkově – děj, spád, romantika… jen mi v tom trošku chyběla větší hloubka… ale jinak to bylo moc hezké 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *