Jeden z nás: hezky nás ta Shari tahala za nos, moc hezky

Shari Lapena se v posledních letech stala v Česku velmi oblíbenou autorkou, kterou si zamiloval snad skoro každý čtenář. A nyní se můžeme radovat z její absolutní novinky – Jeden z nás.

Ten pocit, když se ocitnete v prázdném domě svých sousedů. Je tma, hrobové ticho. Nikdo neví, že tam jste. Klidně se procházíte a nahlížíte do soukromí cizích lidí. Vidíte věci, které by měly být cizím lidem ukryté. Nechcete nic vzít, jen se chcete porozhlédnout. Je to opojný pocit zvědavosti se směsicí adrenalinu, když otevřete zásuvku ve stolku a prohlížíte si, co tam její majitel schovává. Papíry, zase papíry, obyčejný mobil….vás ale zajímá počítač. V počítači se dneska ukrývají ta největší tajemství. Slídíte někomu cizímu v počítači. Prohlížíte si jeho mejly, jeho fotografie… a majitel o tom nemá ani ponětí. Krásný pocit…. víte to jen vy. Nechcete nikoho vydírat, ani mu ublížit…jde vám jen o ten pocit a o zdokonalení se v hackování počítačů. Je celkem snadné se lidem dostat do počítače – ani si neuvědomují, jak snadné to je! A trénink dělá mistra… no ne?

Tohle by v klidném městečku Aylesford nikdo nečekal. Vždyť se tam skoro všichni znají a nikoho by ani ve snu nenapadlo, že se někdo vloupává lidem do domů a slídí. Jenomže co čert nechce, rodiče mladého Raleigha se nečekaně dozvídají, že se jejich syn tajně vkrádá do domů! Taková ostuda! Co si o nich lidé pomyslí! Tohle musí přestat! Matka Raleigha cítí potřebu se za chování svého syna omluvit lidem, kterých se to týká. A tak pošle anonymní dopisy. Ale vkrádání se do domů není to jediné, s čím se musí předměstí vyrovnat. Krátce na to vypluje na povrch vražda krásné ženy, která se sem s manželem nedávno nastěhovala. A z krásného slídícího koníčku se rázem stává noční můra pro celou rodinu.

A právě smrtí Amandy začínají vyplouvat na povrch skutečnosti, které by si rádi obyvatelé Aylesfordu nechali pro sebe. Každý má své tajemství a motivů k vraždě bylo skutečně mnoho. Tak kdo je tedy vrahem? Všichni mají nějaké to pomyslné máslo na hlavě. Ale jen jeden z nich je vrah…. kdo?

Od Shari Lapeny jsem doposud četla dvě její knihy. Manželé odvedle – její první kniha, která se dostala na český trh, získala ocenění psychothriller roku. Sama za sebe musím napsat, že mne Manželé odvedle příliš nenadchly. Když se ke mne dostala kniha Nevítaný host, přistupovala jsem k ní s mírnou skepsí. Tady mne však už Shari Lapena mile překvapila, protože ve mne skutečně vzbudila napětí a touhu dozvědět se, co se bude v příběhu odehrávat dál. Rozluštění vraha mi zde přišlo jednoduché a trošku mne zklamalo, ale i tak musím říct, že tato kniha bylo moc hezká. Je vidět, že se Shari Lapena ve svém psaní opravdu zlepšuje mílovými kroky. A když jsem získala knihu Jeden z nás, byla jsem zvědavá, jak se mi bude kniha líbit. A musím říci, že teprve tato kniha měla v mých očích opravdu vše, co dobrá kniha má mít.

Shari svůj příběh promyslela dokonale. Není nic, co bych mohla této knize vytknout. Velmi hezky propracovala všechny postavy. Ke všem jste si mohli vybudovat nějaký vztah.

Velmi mne bavila provázanost všech postav. A ty ženské drby – to nemělo chybu. Všichni měli nějaká tajemství, která nám Shari postupně odkrývala a tím jsme se propracovali k rozuzlení celé zápletky. Co je však na knize naprosto úžasné? To, že s každou kapitolou podezříváte někoho jiného. V tomhle si autorka s námi dokonale pohrávala. Tak krásně nám podsouvala možného podezřelého a tak krásně vymýšlela příběh tak, aby všechno skutečně ukazovalo na něj! A pak bum… vyplouvá na povrch další skutečnost a najednou podezíráte někoho jiného. A téměř až do samotného konce si nejste jistí tím, jestli váš tip na vraha je ten správný. Tohle bylo naprosto dokonalé a tímhle si mne kniha získala.

Tak jako všechny knihy od Shari Lapeny byla i tato kniha velmi čtivá. Její styl psaní je tak jednoduchý a přímý, že se čte dobře prostě všem. I proto má autorka tolik fanoušků. Zde ale musím také pochválit překladatelku, která má právě na čtivosti velký podíl.

Tempo celé knihy bylo velmi příjemné. Hned v úvodu nám autorka popíše vraždu. Tím nás všechny hned na začátku zaujme… a pak si nás už drží a drží a vy čtete a čtete a nechcete přestat. Příběh začíná hezky nabírat na otáčkách, když se začnou objevovat nové skutečnosti. A rozuzlení je také moc zajímavé.

Knize Jeden z nás nemám opravdu co vytknout. Nebylo tam žádné hluché místo, nic mě při čtení nerušilo, postavy byly skvělé, děj měl spád, mnoho zvratů, které ovlivnily váš názor na vraha… prostě vše bylo naprosto perfektní.

A jestli můžu knihu doporučit?! Samozřejmě ano! Vůbec nad tím nepřemýšlejte. Tohle si užijete a smlsnete to jako jednohubku. Četlo se to tak dobře, že vám bude líto, že se přiblížil konec. Jedním slovem: Skvělé!

Tímto bych ráda poděkovala Databázi knih a nakladatelství Euromedia Group za poskytnutí recenzního výtisku.

Hodnocení:

Pokud vás kniha Jeden z nás zaujala, můžete si ji zakoupit v internetovém obchůdku Knihy Dobrovský nebo třeba Martinus.cz .

13 komentářů

 1. Mi by se líbila tahle kniha, protože jsem od autorky četla už dvě knihy a myslím, že zraje jako víno. Tak snad se k ní nějak dostanu

  • Ano, ano, taky mám pocit, že každá další kniha od Shari je lepší a lepší. 🙂 Tuhle můžu opravdu doporučit. 🙂

 2. Vcera jsem docetla, moc se mi kniha libila. Cetla jsem od autorky vsechny a tahle patri k tem nejlepsim:) ctiva,napinava.A vraha jsem neuhodla:)

  • Ano, ano – uhádnout vraha v téhle knize – to byl skutečný oříšek, viďte? Shari nás pořád sváděla ze stopy a podezřelí byli všichni. A líbila se mi promyšlenost toho odhalení – v jednoduchosti je síla 🙂
   Za mne moc hezká kniha. Já mám od ní doma ještě jednu knihu, kterou jsem nečetla… tak snad se k ní brzy pročtu 🙂

 3. Já bych si chtěla přečíst tuhle knihu
  Už podle toho co o ní čtu vypadá že by me nezklamala.
  Přiznám se že na knihy od této autorky se teprve chystam:)

  • Jojo, všechny její knihy se čtou moc dobře. Ale co novější kniha, to lepší… tedy alespoň tak mi to přijde 🙂 Takže určitě doporučuji 🙂

 4. Tohle právě ta kniha na kterou se moc těším. Četla jsem od autorky Někdo cizí v domě a díky této knize jsem si autorku zamilovala. Pak jsem četla knihu manželé odvedle. Nezklamala… Úplně mě nadchla. A tak jsem si hned přidala na můj seznam knihu Nevítaný host a Jeden z nás. A právě kniha Jeden z nás mě hodně zajímá. Už jen díky recenzím a předešlým zkušenostem z touto autorkou.

 5. Cetla jsem od autorky Manzele od vedle a moc se mi to libilo, tak jsem zvedava na tuhle knizku, urcite ji mam ve svem wish listu 🙂

  • Mě přišla kniha Manželé odvedle celkem průměrná. Ale Jeden z nás se mi líbil 🙂 Je to takové nenáročné čtení se špetkou napětí – na pročištění hlavy dokonalé 🙂 Určitě doporučuji 🙂 Klidně nám pak tady můžete napsat svůj názor, jsem docela zvědavá 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *