Šach a mat: Milý teenage příběh

Áááá… tak tohle bylo tak milé! Už dlouho jsem nečetla něco, co by bylo tak příjemné, čtivé, vtahující, úsměvné a zkrátka… skvělé!

Mallory to nemá vůbec snadné. Vedle geniálního mozku má řadu starostí, které by dívka v jejím věku mít neměla. Musí pomáhat mamince postarat se o rodinu. Mallory a její dvě sestry zůstaly samy s nemocnou maminkou. A tak Mal chodí brigádničit do autoservisu a nehlásila se ani na vysokou školu, aby mohla být rodině nápomocná. Hypotéka se sama nezaplatí a musí stůj co stůj svým mladším sestrám zajistit co možná nejlepší dětství.

Když ji jednoho dne její kamarádka pozve na šachový turnaj, kde Mallory porazí šachového mistra světa Nolana, začnou se dít věci. Mallory se pro šachy narodila. Jenom hrát je nemůže. Nebo může?

Ali Hazelwood nás obdařila velmi milou teenage romantikou, která vás zahřeje na srdci a pohladí po duši. Čte se to jedna báseň! A že nerozumíte šachům? A ani vás to prostředí neláká?! To vůbec nevadí! I když šachy hrají v příběhu hlavní roli, nemusíte je vůbec znát! Ali nám totiž svět šachů představila velmi příjemně a vplujete do něj raz dva.

Mallory je svá. Trpí pocitem viny a silným pocitem zodpovědnosti za svou rodinu. Má strach z opuštění a dává to „sežrat“ všem okolo. Raději se moc nevázat a nebo opustit dříve, než být opuštěná.

Nolan je špičkový hráč šachů a jeho pověst Královraha ho předchází. Rovněž se o něm také ví, že je to „potížista“ slušně napsáno a když ho Mal porazí, vzbudí se v něm zájem nejen o hru samotnou, ale také o Mallory.

Jak to dopadne asi všichni tušíme, ale přesto tento příběh mohu doporučit. Co na knize hodnotím velmi pozitivně – vedle krásného obalu a barevné ořízky (to se fakt moc povedlo), je čtivost. Byla jsem velmi překvapená, jak si mne autorka svým stylem po pár stránkách omotala kolem prstu.

Kapitoly byly příjemně dlouhé a hezky na sebe navazovaly.

Osobnosti hlavních postav (i těch vedlejších) autorka popsala velmi dobře. K hlavní hrdince jsem si vytvořila vztah celkem snadno. Rozuměla jsem jejímu prožívání, ale přesto bych ocenila, kdyby dialogy, které hlavní hrdinka vedla se svými sestrami, byly trošku „laskavější“. Obecně bych ocenila, kdyby snad všechny dialogy byly trošku milejší. Každá postava měla svůj charakter a žádná se mi nezdála tak nějak od přírody vlídná. Nolan se mi snad jako jediný jevil celkem normálně, i když i ten si řešil pár bubáků ze své minulosti. Hodně se mi líbil popis šachového světa. Byl to pro mne zcela nový svět, do kterého jsem mohla alespoň takto nakouknout a poznat, jak to v něm chodí.

Knize prakticky nemám moc co vytknout. Trošku bych snad zmírnila ony „ostré“ dialogy, ale zase chápu, že ty dialogy byly produktem osobností postav. A pokud by se změnily dialogy, musely by se změnit i osobnosti.

Přestože je kniha romantickým příběhem, vězte, že nebyla přeslazená příliš. Romantiky se tak zlehka dotýkala (ale tak příjemně) a erotiky se nedotkla snad vůbec. Takže pokud máte rádi romantické příběhy, ze kterých však nebudete mít cukrovku – pak neváhejte.

Knihu však i přesto mohu vřele doporučit. Bylo to opravdu velmi příjemné čtení, které jsem si užila plnými doušky.

Za zaslání recenzního výtisku děkuji Databázi knih a společnosti Euromedia.

Hodnocení:

Budete-li si chtít tuto milou romantickou knížku přečíst, můžete k jejímu nákupu využít například internetový obchod Knihy Dobrovský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *