Podzimní případ: projev spisovatelského talentu

Podzimní případ je druhým dílem v knižní sérii Roční období. Kniha vyšla ve své rodné zemi již v roce 2017, ale k nám se dostala teprve letos a to díky společnosti Euromedia Groups, a. s. – Kalibr. Právě tito lidé spolu se spisovatelem Andersem de la Motte se postarali o nezapomenutelný zážitek z četby.

Některé lidi může trošku odrazovat tloušťka knihy. Kniha má 464 stran. Těm, kteří mají rádi užší knihy musím napsat: Nenechte se odradit! Opravdu. Kniha má poměrně hrubý papír a můžu vás ujistit, že když začnete číst, tak díky spisovatelskému talentu pana Anderse de la Motte knihu nebudete chtít odložit a když už ji odložíte, zjistíte, že jste ve třetině nebo v půlce a budete překvapeni, jak to letí.

Zatímco u prvního dílu série Roční období – Konec léta jsem byla krapet kritická, tak tady si můžu veškerou negativní kritiku opravdu odpustit. Není vůbec nic, co by se dalo knize vytknout.

Kniha se čte opravdu brilantně. Postavy jsou naprosto precizně představeny a vybarveny. Děj je promyšlený a dokáže vás opravdu vtáhnout. Spisovatel zde předvedl, jaký talent má. Čtete příběh a v hlavě se vám rodí obrázky prostředí, které popisuje. Čtete příběh a najednou zjistíte, že ten hlas ve vaší hlavě, který vám knihu předčítá, je dynamický. Zpomaluje, když je situace klidná a naopak zrychluje, když je situace napjatá. Opravdu báječně napsáno. Můžu říct jen: Klobouk dolů!

A nyní se podíváme na samotný příběh. Ale jen trošičku, abych vám neprozradila příliš. Kniha má dvě dějové linie, které se v první polovině pravidelně střídají. Ve druhé polovině se již tyto dvě linky střídají méně, ale vůbec ničemu to nevadí. Právě naopak, kdyby se střídaly i nadále, přerušily by se ony příjemné pocity z knihy.

První dějová linie je zasazena do současnosti. Píše se rok 2017 a příjemná policistka Anna se svou komplikovanou pubertální dcerou Agnes přijíždí ze Stockholmu do malé obce Nedanas. Anna, zkušená kriminální vyšetřovatelka, tam získává práci jako velitelka místní policie. Proč Anna opustila v tom nejlepším svou kariéru ve Stockholmu a jede na venkov? Má k tomu osobní důvody – je to vlastně útěk od nepříjemných událostí a současně od obvinění ze zabití svého exmanžela.

Pomalu se seznamuje s místními obyvateli a je požádána, aby se podívala na tragickou událost z roku 1990, kdy byl v místním kamenolomu nalezen utonulý mladý hoch jménem Simon.

Druhá dějová línie nás zavádí právě do roku 1990 a právě k této tragické události. Parta přátel si šla užít poslední koupání v tomto roce. Jenomže se stalo neštěstí a po ranním probuzení je nalezeno tělo Simona na hladině jezírka v kamenolomu.

Anna začne pomalu pátrat, zda je celá tato událost opravdu nešťastná náhoda nebo zda Simonovi někdo ublížil. Celá vesnice i po 27 letech je z celé události nešťastná a málokomu se chce o tom mluvit. Pomalu však vyplouvají na povrch nové a nové informace.

Více prozrazovat nechci. Jediné, co můžu ještě napsat je to, že nic není jak se zdá. Abyste rozlouskli celý případ a k tomu ještě jedno úmrtí v současnosti, si musíte knížku přečíst.

Je to moc hezký příběh, který vám rozhodně zpříjemní večery. Knížce bych mohla dát klidně pět srdíček, ale přece jen… knížka, která ode mne dostane 5 srdíček je už opravdu „něco“. To jsem zatím dala pouze Červenému adresáři. Téhle knížce dávám 4 srdíčka jen proto, že jsem na konci nebyla plně pohlcena emocemi. Ale jinak by to klidně mohlo aspirovat na 5 srdíček. 🙂

Mohu jedině doporučit.

Hodnoceni:

2 komentáře

  1. Tahle knížka mě naprosto ohromila, neskutečně se mi líbí, jak spolu funguje minulost a současnost. Je to poutavé, zajímavé čtení a musím říct, že jsem se do děje tak zacetla, že jsem musela číst pořád 😀

    • Musím s Vámi naprosto souhlasit. Mě se líbily všechny díly ze série Roční období, ale Podzimní případ se mi líbil asi nejvíce. Mám v plánu si přečíst i další knihy od autora, tak jsem docela zvědavá, jaké to bude počtení. Všechny knihy mají skvělé hodnocení 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *