Transgenerační přenos: Trauma a odolnost

O transgeneračním přenosu se v psychologické obci začíná v poslední době hovořit velmi často. A na knižním trhu se tu a tam objeví publikace, která nás s transgeneračním přenosem seznamuje blíže.

Tato kniha, kterou napsal Marek Preiss a Daniela Vizinová se dívá na transgenerační přenos poměrně detailně a do hloubky. Je to kniha, která se nečte sama a vyžaduje jistou dávku soustředění a zamyšlení se nad problematikou. Styl, kterým je kniha napsaná, je skutečně odborný a tak bych knihu doporučovala spíše pro odborníky a studenty, než pro běžnou laickou veřejnost. Kniha totiž obsahuje spoustu skutečně odborných termínů.

V knize najdete odborné vysvětlení traumatu i transgeneračního přenosu a od těchto dvou termínů se bude dál vše odvíjet. Podíváme se na různé modely přenosu, dále na to, jak k přenosu dochází a jaké jsou mechanismy přenosu. Kniha nás také seznámí například s tím, jak se přenos propisuje do naší genetické výbavy, což mne osobně velmi překvapilo, ačkoliv o trangeneračním přenosu již nějaké povědomí mám a již jsem jej studovala dříve.

Kniha se dotýká způsobů, jakým můžeme, coby odborníci, transgenerační přenos měřit – a to jak kvantitativní, tak i kvalitativní metodou.

Psychologové i psychiatři se dnes snaží nazírat na své klienty v celé své komplexnosti a čím dál častěji do jejich úvah přichází také právě transgenerační přenos. Ten totiž mnohdy může pomoci lidem pochopit to, co se s nimi děje a snad jim i pomoci se s některými situacemi snáze vyrovnat. Každý odborník by měl mít o této problematice povědomí a tato kniha, kterou můžeme snad i považovat za učebnici, jim k nastudování tohoto tématu může být velmi, velmi nápomocná.

Přestože se mi kniha pro svou edukační úroveň velmi líbila, ocenila bych, kdyby autoři do ní vnesli nějaké konkrétní kazuistiky a příklady. Jsem si jistá, že by to text krásně doplnilo a čtenáři by tak mohli získat o chlup lepší představu.

Velmi kladně hodnotím přehlednost knihy. Kapitoly jsou krásně rozčleněné a ať už budete knihu číst od začátku nebo do konce, nebo do ní budete nahlížet pouze pro získání cílených informací, rozhodně vám toto rozčlenění přijde vhod. Takovou přehlednost miluji – umožňuje snadnou a rychlou orientaci.

Knihu hodnotím velmi dobře, ačkoliv čtení bylo náročnější a vyžadovalo častější přestávky. Přesto jsem od ni dostala to, co jsem potřebovala – tedy doplnění informací k transgenračnímu přenosu.

Za zaslání tohoto recenzního výtisku děkuji Grada Publishing.

Hodnocení:

Budete-li si chtít tuto skvělou edukační knihu zakoupit, určitě neváhejte zavítat na stránky internetového obchodu Grady 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *