Zimní oheň: Anders opět nezklamal!

Anders de la Motte nás, čtenáře jeho skvělých detektivek, opět potěšil. Tentokrát knihou Zimní oheň. O jeho spisovatelském talentu jsme se mohli přesvědčit již v předchozích dvou knihách ze série Roční období. Konec léta a Podzimní případ – to bylo něco! Opravdu velmi povedené kousky. Takže když jsem zjistila, že sérii v lednu rozšíří kniha Zimní oheň – musela jsem ji mít.

Co dodat – kniha opět potěšila čtenářovu mysl. Děj se opět odehrává v jihošvédském regionu Skåne. A kniha má opět dvě dějové linky. V tomhle se u pana de la Motte nic nezměnilo. A hlavně – hlavně se nezměnil jeho talent pro detail, pro styl a pro psaní jako takové.

Nejdříve si povíme něco málo o ději knihy. Laura, dospělá a úspěšná žena, si celý život nese trauma po prožitém zážitku z dětství. Tělo ji „zdobí“ jizvy po spáleninách, které utrpěla jako patnáctiletá dívka v chatové oblasti své tety Heddy. Jezdívala za ni pravidelně na letní prázdniny a Vánoce. A jednoho zimního večera se s přáteli rozhodla uspořádat párty v tančírně. A přesně tu noc budova začala hořet. Laura se zachránila, ačkoliv měla tělo popálené, ale její kamarádka Iben tam zůstala a zemřela. Tuto část knihy tvoří jedna ze dvou dějových linek.

Ta druhá nás opět přesouvá do současnosti, kdy se Laura vrací do chatové osady, protože její teta Hedda zemřela. Zanedbaná chatová osada zeje prázdnotou. A Laura se rozhodne, že ji po smrti Heddy prodá. Jenomže jí něco na smrti tety Heddy nesedí. A aby toho nebylo málo, po jejím návratu se zase začnou dít divné věci. Návštěvy Laury se tedy trošku protáhne. A to vše nakonec vede k odhalení velkého tajemství, které měla nejen Hedda, ale také její nejlepší kamarádka Iben.

Co všechno se může stát, když člověk začne šťourat do minulosti, to se můžete dozvědět právě z knihy Zimní oheň.

Co vám budu povídat – již po první kapitole budete vtaženi do děje. To je specialita Anderse de la Motte. Tohle on umí. Prostě si vás ihned získá a vy hned máte potřebu číst dál a dál.

Postavy jsou také velmi dobře popsány, takže si za chviličku na všechny zvyknete. Přestože se v knize vyskytuje poměrně dost postav, Anders vás do nich nezamotá (i když se jmenuje de la Motte 🙂 ) a vy se v knize nikdy neztratíte. Ta orientace v ději je mi velmi příjemná. A ještě více je mi příjemné to, že si v průběhu čtení budete klást otázku – kdo to vlastně dělá? A budete si v hlavě tvořit všechny možné scénáře, ve kterých se stane podezřelým snad každý. Na každého, na koho prstem ukážete, může být ten padouch.

Velmi se mi líbí, jak Anders de la Motte popisuje ve své knize stavy úzkosti, které Laura pociťuje, když vidí oheň. Ať chcete nebo ne – prostě se i vám zrychlí srdeční tep. I vy budete cítit ten strach a budete mít pocit, že jsou to vaše záda, která se kroutí pod sílou zimního ohně.

Zimní oheň jen opět dokázal, co v autorovi je. Je to skutečný odborník na detektivky a ne nadarmo získal dvakrát cenu Swedisch Academy of Crime Writers‘ Award.

Tohle se panu spisovateli opět povedlo a já se ptám… bude na jaře další díl?! Chci ho! A déle čekat opravdu nechci!

Hodnocení:

4 komentáře

  1. Knihu doma mám, koupila si ji teda sestra, že mi ji pak pujčí, ale pak zjistila, že je to už třetí díl 😀 Takže nejprve si musím dokoupit předešlé dva díly a pak se konečně dostanu i na tento, který je dle všeho prozatím nejlepší 🙂

    • Mě se zatím nejvíce líbil druhý díl 🙂 A ty díly na sebe nijak nenavazují, tak je celkem jedno, v jakém pořadí je budete číst 🙂

    • Tak tuto knihu rozhodně doporučuji. Ostatně jako i předchozí díly z této série. Anders umí psát moc hezky…nudit se nebudete 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *